57,7% студентів не планують відбувати строкову службу в армії

7 липня в Тернополі відбулася прес-конференція, присв’ячена оприлюдненням результатів проведеного соціологічного опитування на тему: ”Ставлення студентів тернопільських ВНЗ до строкової служби та факти відкупу від служби в армії”

Метою соціологічного дослідження було дослідити ставлення студентів до строкової служби в армії та фактів відкупу від армії.

Соціологічне опитування проводилось серед студентів вищих навчальних закладів м. Тернополя протягом травня – червня 2011 року.Було опитано 800 студентів.Похибка вибірки становить 1 %

За результатами опитування «Ставлення студентів тернопільських ВНЗ  до строкової служби та факти відкупу від армії» більшість респондентів, а саме 57,7% все-таки не планують відбувати строкову службу.

Опитування показало, що є різниця щодо майбутньої служби в армії у уродженців рівновеликих населених пунктів. Значно вищий відсоток вихідців із села (53,95%) чи селища міського типу (47,2%) планують служити в армії, ніж ті, хто народилися в місті (37,1%) чи в малому містечку (26,5%). Можливо у студентів із села чи селища є менше можливостей після закінчення ВНЗ ухилитися від служби в армії. Також у невеликих населених пунктах, можливо, ще збереглося досить популярне в минулому поняття престижності служби в армії.

Відмінності щодо служби в армії спостерігаються і в студентів, які навчаються на різних курсах. Плавно зростає відсоток студентів, які планують в майбутньому служити в армії до четвертого курсу (1-ий курс – 39,3%, 2-ий курс – 42,9%, 3-ій курс – 45%, 4-ий курс – 48,8%), а на п’ятому курсі значно зменшується кількість бажаючих відбувати строкову службу до 30,8%. Очевидно, студенти, які вже є випускниками, мають більше чітке уявлення про своє недалеке майбутнє, і вже більш точно можуть відповісти на запитання чи будуть вони служити в армії, чи ні.

Оцінка рівня ефективності української армії становить 3, 42 за п’яти бальною шкалою (де 1 – дуже ефективна, 3 – важко сказати, 5- дуже не ефективна). Варто зазначити, що респонденти, які планують служити в армії швидше вагаються із відповіддю чи є українська армії ефективною, чи ні, оскільки оцінка їхніх відповідей становить 3,13. Щодо респондентів, які не планують служити в армії, то оцінка їхніх відповідей 3,61, тобто вони більше схиляються до того, що українська армія є швидше не ефективною.

Щодо планів відкупу від армії, то більшість респондентів (76,6%) не планують в майбутньому відкуплятися від армії. Варто пригадати, що більшість студентів не планують відбувати строкову службу, тому мабуть, респонденти намагалися або приховати інформацію про свій майбутній «відкуп» від армії, або планують ухилитися в інший спосіб.

Відповідаючи на питання про суму «відкупу» від армії студенти, як не дивно, зазначали, що в майбутньому планують заплатити меншу суму, ніж витратили їхні друзі та родичі.

Як зазначив координатор проекту "Транснаціональна мережа з захисту прав призовників:захист молоді в ситуації державної дискримінації" в Тернопільській області Ігор Процик: "Результати даного дослідження довели, що рівень ефективності української армії в її сьогоднішньому вишляді не можуть гарантувати безпеку  громадян України. Тому Україні потрібно переходити на професійну армію. В більшості країн Європейського союзу існує саме така форма військової служби"

Соціологічне дослідження проводилось в м.Тернополі Національним комітетом  громадянської кампанії «МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає» у партнерстві із Тернопільською обласною молодіжною громадською організацією “Спілка Молодіжного  Самоврядування”  в рамках проекту «Транснаціональна мережа з захисту прав призовників: захист молоді в ситуації державної дискримінації», що реалізується в Україні ГО «Центр Громадянських Свобод» за підтримки Європейської Комісії

Відео

English version