Для більшості українців Польща «абсолютно дружня країна» – дослідження


Понад 80 відсотків українців сприймають Польщу як дружню країну. Такими є результати соціологічного опитування, профінансованого польським Міністерством закордонних справ. За словами виконавців дослідження, воно дає чітке уявлення про сприйняття Польщі і поляків українцями, про роль Польщі в економіці, культурі та зовнішній політиці України.


За результатами опитування, 82% українців визнають свого західного сусіда дружньою країною, і лише 9% – недружньою. Тож, загалом українці не мають відчуття небезпеки з боку Польщі, говорять соціологи. 

На відкрите запитання «Що вам спадає на думку, коли ви чуєте слово Польща», українці називали переважно позитивні характеристики, зазначає Йоана Конєчна-Саламатін, експерт польського Інституту справ публічних. 

«Українцям спадають на думку теплі й приємні для поляків речі. Часто з’являлися нейтральні асоціації, асоціації з географією, – каже експерт. – Якщо ж люди дійсно малювали певний образ Польщі, то це була найчастіше країна дружня і схожа на Україну. Тобто, така Україна, в якій краще живеться. А люди там теплі, приємні, доброзичливі... Також Польща асоціювалася з Європою, Євросоюзом, із високим рівнем життя». 

Однак, у трьох відсотків респондентів виникають виразно негативні асоціації зі словом «Польща». Зокрема, складність в отриманні візи викликає в українців спротив. Окрім цього, згадки про минуле найчастіше стосуються сумних або ж трагічних подій, пов’язаних з історією обох країн. 

Цікаво, що в Україні поляки практично не заважають українцям. Однак, поляк у ролі керівника сприймається українцями трохи гірше, ніж у ролі туриста, родича або колеги по роботі. 

Польща для журналістів 

Як свідчать дані опитування, найчастіше образ поляка для українців пов’язаний із економічним або ж політичним успіхом Польщі, зокрема зі вступом до Євросоюзу. Так, 40% опитаних українців вважають, що Польща допомагає Україні налагоджувати тіснішу співпрацю з ЄС. 

Водночас, представники українських ЗМІ часто згадують те, що Польща перестала бути так званим «адвокатом України в Європі». Про це говорить експерт школи соціальних наук імені Йозефа МайкиНаталя Рябінська, яка вивчає погляд українських журналістів на Польщу. 

«Ми зустріли (особливо на Заході України) образу на Польщу, як вони кажуть, у світлі зміни вектора міжнародної політики. Польща колись була, або намагалася бути, адвокатом України в Євросоюзі, а тепер – ні, і це сприймається просто як зрада. На чому наполягають медійники як на джерелі негативних вражень, то це на складності перетину кордонів для журналістів, на неприємних особистих враженнях на кордоні. Такі пункти вважаються перешкодою для того, щоб їхати до Польщі й висвітлювати звідти певні теми або ж події», – зауважує Наталя Рябінська. 

За словами вітчизняних соціологів, аналогічне дослідження – про те, як сприймають українців у Польщі, – треба було б провести українським дослідникам. Але, як зазначила Ірина Бекешкіна, директор Фонду «Демократичні ініціативи», коштів на це поки що не знайдено.

Джерело :Європейський простір

Відео

English version