Рахункова палата повідомила, що за межею бідності вже живуть 12,5 млн українців

Рахункова палата заявляє про підвищення рівня бідності в Україні в січні-вересні на 0,4% до 26,4%, або 12,5 млн осіб. Про це сказано у висновку Рахункової палати з виконання державного бюджету на 2010 рік за 9 місяців, розміщеному на сайті відомства.

"Всупереч намірам Програми (Державної програми економічного й соціального розвитку на 2010 рік (Антикризової програми)) рівень бідності підвищився на 0,4 п. п. й становив 26,4 відсотка, або 12,5 млн осіб", - сказано у висновку палати.

При цьому, за даними палати, рівень безробіття, визначений за методологією Міжнародної організації праці, становив 8,5%, що перевищило показник (8,1%), передбачений антикризовою програмою.

Розмір прожиткового мінімуму за 9 місяців номінально збільшився лише на 2,2%, однак з урахуванням індексу споживчих цін реально знизився на 4,8%.

Водночас, як сказано у висновку Рахункової палати, за даними Міністерства праці й соціальної політики, прожитковий мінімум у цінах вересня поточного року становив 952 гривні, що більше за законодавчо встановлений на цей місяць розмір (843 гривні) на 109 гривень.

Дотепер не переглянуто набору харчових продуктів, непродовольчих товарів і послуг для основних соціальних і демографічних груп населення відповідно до вимог закону "Про прожитковий мінімум", що передбачено антикризовою програмою.

Зазначені набори, на підставі яких визначається розмір прожиткового мінімуму, мають переглядатися кожні 5 років, однак не мінялися з часу їх затвердження постановою Кабінету міністрів від 14 квітня 2000 року №656.

При цьому в затверджених нормах взагалі не враховано окремих життєво необхідних видатків, зокрема на послуги охорони здоров'я, освіту, оздоровлення, зв'язок, що є переважно платними.

Рахункова палата зазначає, що вперше за останні 10 років держбюджет виконувався в умовах затвердженої Верховною Радою антикризової програми.

При цьому виконання держбюджету-2010 за 9 місяців Рахункова палата оцінила як низьке.

Слід зазначити, раніше уповноважена з прав людини Ніна Карпачова заявила, що українці збідніли за останній рік на 10%. За статистикою ООН, за межею бідності в Україні перебувають 78% людей. Україна посідає 83-є місце за рівнем розвитку суспільства, опустившись за останній рік на 7 сходинок рейтингу, - визначають експерти ООН. Таке падіння викликане тим, що реальні доходи українців упали на 10%, і зросла кількість малозабезпечених, пояснює Карпачова.

"ООН зазначає, що абсолютну бідність в Україні начебто подолано. Але відносна бідність в Україні, за їхніми критеріями, становить 78%. Тобто, в такої частини українців споживчий кошик менший за визнану у світі межу бідності - 17 доларів на день", - каже омбудсмен.

"Це серйозне питання для нашої держави. Потрібно чітко поставити діагноз і чітко подолати цю хворобу. Адже саме через бідність унеможливлюється реалізація більшості прав людини", - додає Карпачова.

Загалом експерти зазначають, що за рівнем добробуту Україна посідає одне з останніх місць у Європі, випереджаючи лише Молдову.

На думку Карпачової, бідність в Україні є також однією з основних причин злочинності.

Джерело: http://www.newsru.ua/finance/16nov2010/bednost.html

Відео

English version