Україна серед лідерів з насильства серед молоді

На першому місці, за даними ВООЗ, Росія.

Найпоширеніші знаряддя

У звіті організації, оприлюдненому нещодавно, пояснюється, що дослідники аналізували кількість смертей молодих людей від насильства однолітків.

Росія, Албанія, Казахстан, Білорусь та Україна. Так виглядає, за даними Всесвітньої організації охорони здоров‘я, статистика рівня насильства. Лідерами є російська молодь. У тій країні вбивають підлітків і молодь найбільше.

ВООЗ за основу дослідження взяла кількість смертей молодих людей від ножових поранень та інших травм, завданих однолітками.

У звіті вказується, що загалом від насильства у Європі гине щодня 40 молодих людей у віці від 10 до 29 років, або 15 тисяч на рік. 4 із 10 смертей – це вбивства з допомогою ножа.

Кількість молодих людей, що зазнає травм і потрапляє до лікарні із пораненнями, у багато разів більша, кажуть у Всесвітній організації охорони здоров’я.

В організації переконані, що більшості цих смертей можна було б уникнути, якби у суспільстві активніше запобігали насильству серед молоді.

Що надихає на насильство

Одним із джерел поширення насильства фахівці називають необмежений доступ дітей та молоді до мережі Інтернет та телебачення. А дослідники ВООЗ кажуть, що алкоголь, наркотики і низький рівень життя у вказаних країнах стають основною причиною злочинів.

Згідно із даними ВООЗ, проведеного у 40 країнах світу, українські діти усіх вікових категорій вживають алкоголю більше, ніж у будь-якій іншій країні світу. Лише одна цифра досліджень: щотижня алкогольні напої вживає майже п‘ята частина 11-річних дітей.

В українському парламенті вже підготовлено законопроект, яким пропонується обмежити показ на телебаченні сцен жорстокості і насильства. Автори законопроекту звертають увагу на те, що значна частина насильницьких злочинів скоюється молоддю у стані наркотичного сп‘яніння або ж під дією алкоголю. Депутати пропонують заборонити теле- і радіокомпаніям транслювати із 6 ранку до 11 вечора передачі та анонси, а також друковану продукцію, що містять сцени насильства і жорстокості. Вони посилаються на психологів, які вважають, що близько 60% школярів копіюють негативну поведінку телегероїв.

Заступник декана психолого-педагогічного факультету Чернігівського університету ім. Т.Г. Шевченка Олександр Дроздов сказав в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі, що витоки насильства не можна зводити лише до алкоголю, наркотиків та телебачення.

Причин буває кілька

Олександр Дроздов: Агресія та насильство – це системні явища, які не мають однієї-єдиної причини. Так само як злочинність, наприклад, - вона не має єдиного кореня. Агресія людини має більше десяти чинників.

По-перше, це особистісні чинники: особливості характеру та світогляду людини, ціннісні орієнтації, стиль життя людини і стиль взаємовідносин з однолітками або дорослими. Також існує науково доведений факт, що є зв’язок між рівнем агресивності та рівнем тривожності .

о-друге, це фактори, які ми називаємо соціальними або соціально-психологічними. Це вплив сім’ї, вплив однолітків або інших близьких людей, безумовно, вплив ЗМІ та комп’ютерів. Зараз західні та вітчизняні науковці активно працюють над проблемою впливу комп’ютерних ігор.

Бі-Бі-Сі: Зараз дійсно про це багато говорять, що потрібно заборонити показ насильства у певні години на телебаченні, обмежити агресивні комп’ютерні ігри. Але чи можна одними іграми чи телевізором пояснити таку високу статистику насильства?

Олександр Дроздов: Насильство було завжди: у первісні часи, античні, середньовічні… Але я вже казав, що насильство пов’язане з різними факторами. І якщо ми будемо вважати, що насильство – це лише комп’ютерні ігри та телебачення або лише економічні негаразди, то це, звісно, буде помилкою. Тобто, вирішуємо одну проблему, але залишається багато інших факторів.

Бі-Бі-Сі: Якщо говорити про роль ЗМІ, наскільки люди зараз більше знають про випадки насильства, адже бульварна і серйозна преса описує, що відбувається, на відміну від ситуації 20-25 років тому? Якщо суспільство більше знає, чи відчуває воно симпатію до жертв насильства, чи, навпаки, оскільки воно скрізь, то суспільство стає більше толерантним до жорстокості?

Олександр Дроздов: Одні дослідники вважають, що дійсно існує прямий причинно-наслідковий зв’язок між переглядом сцен насильства на телебаченні та зростанням кількості агресивних проявів. Інші дослідники теж думають, що такий зв’язок є, але він дещо інший. Після перегляду сцен насильства, з одного боку, зменшується кількість агресивних проявів – відбувається свого роду катарсис. Але з іншого боку, багато людей стають толерантними, терпимими до проявів агресії, вони починають вважати, що агресія – це норма. Якщо з ранку до вечора телебачення показує ці сцени і жорстокість, то людина, зокрема підліток, починає вважати, що світ дійсно такий, і його треба таким приймати. Тобто, когось побити або вбити – це з одного боку, погано, але з іншого боку – ну що ж зробиш…

Слід розводити поняття агресія та агресивність. Агресія – це поведінка, яка спрямована на вчинення шкоди багатьом людям. Агресивність – це риса особистості. Агресивно себе поводити може і неагресивна за характером особистість. У той же час, в окремих випадках агресивна людина може себе стримувати і поводити себе миролюбно.

Зараз зростає кількість ситуативної агресії, агресії з боку неагресивних людей. І це дуже погано.

Відео

English version