Навчання протягом життя розвиває ключові компетенції – експерти

Принцип навчання протягом усього життя, що є одним із пріоритетів в Європейському Союзі, дозволяє розвивати ключові компетенції та досягати професійного успіху. Про це йшлося під час панельної дискусії в рамках «Дня кар’єри ЄС» у Вінниці, що відбувся 20 жовтня за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні.

Директор ТОВ «Науковий парк «ДонНУ-Поділля» Юрій Клименко зазначив, що у сучасному світі ключовою компетенцією є інноваційність, яка формується у студентів під час навчання на інноваційних підприємствах. Прикладом є Німеччина з її принципами дуальної освіти. Торкаючись вітчизняного досвіду, він підкреслив, що вдалось створити інноваційні програми шляхом об’єднання потенціалу наукового парку, Донецького національного університету ім. Василя Стуса та компаній. Наприклад, компанія формує студентські групи, де є ментори та куратори, для вирішення того чи іншого завдання, студенти тієї групи, яка запропонує краще рішення, мають можливість стажування на виробництві, перспективу працевлаштування. Ю.Клименко висловив думку, що необхідно у подальшому створювати кластери для співпраці з європейськими партнерами у цьому напрямку.

Менеджер проекту «Інформаційна підтримка мереж ЄС в Україні» Денис Черніков зосередився на питаннях ключових компетенцій, навчання протягом життя як принципу ЄС. У Рекомендаціях Ради ЄС щодо навчання протягом життя, яке базується на ключових компетенціях, існує таке поняття як ставлення до них. Такий підхід відповідає європейським принципам та цінностям, формує відповідну поведінку людини у суспільстві. Експерт навів приклади: наукова діяльність має бути підпорядкована передусім інтересам суспільства, а цифрова компетенція має ґрунтуватися на етиці, відповідальному використанню даних, і це стосується усіх інших компетенцій. На пошуку суспільного інтересу побудовані основні цінності Євросоюзу. Громадянська компетентність націлена на пошук спільного публічного громадського інтересу. А підприємництво передбачає також бажання мотивувати інших, цінувати їх ідеї.

Начальник відділу капітального будівництва Управління розвитку мережі та експлуатації банку АТ «Перший український міжнародний банк» Дмитро Носов розповів про програми кар’єрного розвитку, які діють у банку. Зокрема, активно використовується платформа дистанційного навчання, відео-уроки для персоналу. Діють програми школи менеджерів для керівників підрозділів. Стартувала програма обміну знаннями між співробітниками, де банківські фахівці можуть реалізувати себе у якості тренерів. ПУМБ має інститут внутрішнього тренерства за різними напрямками бізнесу. Існує також проєкт ІТ-драйв для вдосконалення процесів у банківській діяльності.

Голова міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина», голова громадської організації «Єврорегіон «Дністер» Сергій Татусяк наголосив на важливості підвищення рівня адаптації студентів до роботи на виробництві. Він послався на перспективний досвід такої адаптації у Греції, зокрема, у сфері послуг, та у Швеції – у соціальній сфері.

Член «Всеукраїнської спілки психологів, що практикують гешталь-підхід «Український гештальт-інститут» Вікторія Оверчук акцентувала увагу на проблемах протидії професійному вигоранню, особливо у період карантину. За її словами, у країнах ЄС можна отримати кваліфіковану допомогу і навіть лікарняний з цієї причини, натомість в Україні такої практики немає. Психолог наголосила, що існує кілька стратегій запобігання синдрому професійного вигорання: треба реально оцінювати свої можливості, структурувати завдання, звертатися за підтримкою, знаходити час на фізичну активність, наприклад, йогу та дихальні вправи, спілкуватись з колегами та друзями, обмежувати контакти з негативно налаштованими людьми, розвивати впевненість у собі, навчатись новому, формуючи нові зв’язки у мозку, відкриватися до змін.

Відео панельної дискусії https://youtu.be/9M-mgayyPBA

 

Відео

English version