Бердянську не вистачає спеціалістів туристичної галузі, медиків, правників – «День кар’єри ЄС»

Місто Бердянськ має розвинену промисловість та туристичну галузь, але відчуває нестачу фахівців, адже серед студентів місцевих вишів лише 1% випускників туристичної та готельно-ресторанної справи, 7% правників і 9% медиків. Про це заявила заступниця міського голови Бердянська Юлія Дойнова під час «Дня кар’єри ЄС» онлайн, що проходить 24-25 червня. У місті вперше відбувається такий захід («Дні кар’єри ЄС» щорічно проводяться за підтримки Представництва ЄС в Україні у 15 містах нашої країни).

За словами Ю. Дойнової, серед усіх 10 тисяч студентів міста найбільше, тобто 46%, вчаться на освітян, 13% - на економістів, фінансистів та менеджерів. Заступниця мера уточнила, що 1% випускників у галузі туризму – це дуже мала кількість фахівців як для курортного міста. Не задовольняють потреби цієї галузі і випускники з медичних спеціальностей. Окрім того до Бердянська часто переїздять на постійне проживання люди пенсійного віку, загалом у місті налічується понад 40 тисяч осіб старшого віку, і для забезпечення їх потреб необхідні соціальні працівники, психологи. Існує необхідність у архітекторах та ландшафтних дизайнерах. Середня зарплата у Бердянську складає близько 9 тисяч гривень. На сьогодні, за словами заступниці міського голови, розробляється програма за фінансової підтримки Європейського Союзу, яка покликана забезпечувати житлом молодих спеціалістів затребуваних спеціальностей.

У свою чергу менеджер проєкту «Інформаційна підтримка мереж ЄС в Україні» Денис Черніков відзначив, що ЄС надає українській молоді унікальні можливості долучитися до європейських освітніх програм, програм професійного розвитку, які передбачають навчання протягом життя. «Жодна інша країна чи міжнародна спільнота не надає таких широких можливостей для країн-партнерів, більше того, продовжена масштабна програма Еразмус+ і найближчим часом ми організовуємо ознайомчу зустріч з українськими студентами, відібраними до проєктів програми у вишах ЄС», - наголосив менеджер проєкту «Інформаційна підтримка мереж ЄС в Україні».

Фінансовий директор компанії «ФЕРМА 3Д» Юлія Гакова звернула увагу на необхідність змінювати освітні програми вишів, зокрема, щодо підготовки інженерів, ІТ-спеціалістів: «Ми є високотехнологічним стартапом, працюємо на освітних ринках України та ЄС і можемо констатувати, що  випускникам вітчизняних вишів не вистачає знань, вміння працювати у  необхідних програмах. Ми очікуємо, що виші почнуть навчати творчому підходу до вирішення завдань, надаватимуть мотивацію для розвитку студентів».

Голова правління фонду «Професійний розвиток Харкова» Ірина Фоменко зазначила, що організація має досвід роботи з сучасними моделями професійної орієнтації молоді та підлітків: «Проєкт профорієнтації для молоді – це не та стара шкільна система конкурсів малюнків у школах, натомість наші підходи дозволяють старшокласнику визначитись з власними пріоритетами та зорієнтуватися у потребах ринку праці. Ті ідеї, які подають до наших проєктів 14-20-річні підлітки ми, дорослі, ніколи не могли би придумати, вони інакше мислять, бачать інші проблеми і важливо їм допомогти визначитись зі сферою інтересів».

Експерт TeamEurope (Запоріжжя) Максим Лєпський наголосив, що протягом найближчих років система освіти буде кардинально змінюватися, адже зараз структура економіки не відповідає структурі освіти – у вишах збільшується набір на популярні спеціальності, а непопулярні, навіть потрібні ринку, згортаються. Ця українська тенденція суперечить європейським реаліям.

Проректор з науково-педагогічної роботи Бердянського державного педагогічного університету Вікторія Ліпич підкреслила, що виш моніторить ринок праці, враховує вимоги роботодавців, які висловлюють свої пропозиції до навчальних планів. Педуніверситет має стратегію на інтеграцію до європейського освітнього простору, використовує можливості академічної мобільності, бере участь у масштабних проектах, в тому числі Еразмус+, «Горизонт-2020» та ін. Студенти Бердянського державного педагогічного університету проходять стажування у вишах Німеччини, Польщі, Болгарії тощо.

Доцент Бердянського державного педагогічного університету Дмитро Каменський зазначив, що заклад намагається поєднати три компоненти: навчання, майстер-класи від практиків, роботодавців та лекції фахівців з ЄС та США. «Необхідно більше використовувати можливості мобільної освіти, навчання наших студентів в ЄС, це дозволяє їм отримувати універсальні знання», - переконаний Д.Каменський.

Як резюмувала ректор Бердянського університету менеджменту і бізнесу Лідія Антошкіна, потрібно створювати умови для полегшення вступу до українських вишів, вона також звернула увагу на проблеми щодо ЗНО та підкреслила необхідність включати до навчальних програм спеціальності, затребувані на ринку праці.

Відео панельної дискусії: https://www.youtube.com/watch?v=gfbQRSj1PjE&feature=emb_logo

 

Відео

English version