Форум «Школа Молодої Демократії» в Одесі

 

28 жовтня у конференц-залі ImactHub у місті Одеса відбувся захід під назвою Форум «Школа Молодої Демократії». Під час Форуму на одному майданчику зустрілися громадські активісти, представники НУО та органів місцевого самоврядування з Одеси та Одеської області, для яких пріоритетом є розвиток власного регіону, співпраця влади з громадськістю та активна участь у процесі децентралізації.


Форум є заключною частиною польсько-українського проекту «Школа Молодої Демократії». Проект реалізується Фондом християнської культури «Знак» (Польща), громадської організацією «Молодіжна Альтернатива» (Україна) та Спілкою Громадських Організацій «Фундація Локальних Ініціатив Донеччини» (Україна) у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку МЗС Республіки Польща та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

В умовах реформи децентралізації в Україні цей Форум ставив своєю метою передати учасникам певні знання з питань впровадження реформи в нашому регіоні, сприяти підвищенню рівня участі громадськості (і особливо молоді) у публічному діалозі з владою та стимулювати її вплив на вироблення та формування політики. Але одночасно з цим організатори хотіли ознайомити учасників Форуму з досвідом Польщі та досягненнями українських громадських організацій та дослідницьких центрів в питаннях децентралізації та співпраці влади і громадськості.

Представник польского пратнера проекту – Ґжеґож Демель розповів на початку Форуму про сам проект «Школа Молодої Демократії», його цілі та етапи. Він також торкнувся питань щодо успіхів та проблем реформи децентралізації в Польщі та розвіяв декілька міфів про цей процес.

Під час Форуму були презентовані декілька локальних ініціатив, які були реалізовані учасниками проекту «Школа Молодої Демократії» протягом липня-жовтня 2016 року. А саме:

 

  • проект «Клуб громадського діалогу – шлях до ефективної демократії», який був впроваджений у с. Новосамарка та смт. Окни Окнянського району Одеської області. В рамках проекту використано Клуб Громадського Діалогу як механізм співпраці влади та громадськості і було проведено перші засідання, присвячені інформуванню щодо реформи децентралізації та дискутуванню проблем об’єднання територіальних громад (під супервізією залученого експерта).
  • проект «Центральний парк м. Сквира – вільний простір для відпочинку молоді», який був реалізований у м. Сквира Київської області. Зважаючи на те, що молодь у цьому місті позбавлена можливості повноцінного відпочинку, проект передбачав проведення опитування громадськості щодо реконструкції парку. В результаті створено візуалізацію реконструйованого парку (вона була передана міськраді), а також встановленно зону вільного Інтернету в парку. 15 вересня 2016 року Сквирська міська рада на черговому пленарному засіданні прийняла рішення про виділення 798 тисяч гривень на проведення реконструкції Центрального парку міста, використовуючи розроблену візуалізацію.
  • проект «Дитяче дозвілля – в наших руках», спрямований на встановлення першого дитячого майданчика в селі Мар’ївка та активізування і об’єднання пасивної громади навколо спільного проекту.

 

Завершувався Форум дискусійною панеллю «Можливості співпраці влади та громадськості в контексті реформи децентраліції». Спікерами виступили Ірена Надем’янова, спеціаліст по роботі з об’єднаними територіальними громадами «Бюро регіонального розвитку»; Олександра Калашнікова, аналітик ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» та Олег Грішин, голова правління СГО «Фундація локальних ініціатив Донеччини», тренер та експерт з питань співпраці влади та громадськості. Учасникам було у доступній формі та наглядно (з візуаліацією, схемами та конкретними цифрами) пояснено, що таке децентралізація, що отримують об’єднані територіальні громади, які міфи існують і які ми маємо результати в Одеській області. Окрім цього багато часу було приділено саме механізмам, які можуть бути використані громадськістю для співпраці з владою (місцеві ініціативи, , бюджети участі, створення консультативно-дорадчих органів та органів самоорганізації населення тощо).

Кількість запитань до спікерів та пропозицій щодо організації просвітницьких заходів не лише для чиновників, а й для простих членів громади вказує на те, що рівень інформування громадськості (особливо на локальному рівні) має бути посилене і заходи такого формату є вкрай важливими.

 

Про проект «Школа Молодої Демократії»

Цілями проекту є зміцнення спроможності громад та органів місцевого самоврядування (ОМС) до надання публічних (державних) послуг та реалізації ефективної політики з використанням прозорих механізмів, які базуються на громадській участі. Окрім цього не лишилося осторонь  підвищення рівня участі громади (молоді) у публічному діалозі з владою, співпраці з владою, впливу на вироблення та формування політики. І, врешті решт, однією з важливих цілей було формування активних громадян з середовища молоді, небайдужих і готових брати активну участь у реформуванні країни.

В рамках проекту «Школа Молодої Демократії» на першому етапі було проведено п’ять дводенних воркшопів (зокрема в Одесі 17-18.03.2016). Основними питаннями, які обговорювалися, були не лише роз’яснення реформи децентралізації з порівнянням польської моделі, але й інформування молоді щодо надання публічних (державних) послуг та реалізації ефективної політики з використанням прозорих механізмів, які базуються на взаємній участі (використовуючи досвід України та Польщі). Організатори та тренери показували як молоді впливати на владу, контролювати її (зважаючи на українські реалії та польський досвід) і як вести публічний діалог з владою, які є інструменти впливу на прийняття владних рішень, як впливати на формування політики на регіональному рівні.

Під час другого етапу відібрані за конкурсом мотиваційних листів учасники відвідали Республіку Польщу, де ознайомилися з результатами процесу децентралізації та прийняли участь у різних тематичних дискусіях та зустрічах в ґмінах та повітах.

Третій етап – це була можливість реалізації локальних молодіжних ініціатив для учасників Школи. В рамках конкурсу кожен учасник проекту «Школа Молодої Демократії» отримав можливість подати свій проект за такими тематиками як урбаністика, екологія, соціальні сфера, неформальна освіта тощо. В результаті конкурсу було отримано більше 30 заявок, 11 з яких стали переможцями та отримали фінансування.

 

По завершенню проекту проводяться Форуми та буде видано публікацію з інформацією та оглядом всіх одинадцяти реалізованих проектів.

Відео

English version