Угода про Асоціацію Україна - ЄС: які міфи треба розвіювати і що це значить для Сум?

24 лютого 2016 відбувся дискусійний клуб за проектом Представництва Єврокомісії «ЄС: вибір української молоді» в м. Суми.

Учасниками стали студенти,  викладачі, старшокласники – учасники Євроклубів «Гармонія» (ЗОШ №25, керівник Роженко Т.П.), «Євро-Star» (ЗОШ №29, керівник Золотавіна О.О.)

Захід почався з відео звернення прес-атташе ЄС в Україні Давіда Стуліка і презентацією проекту «ЄС: вибір української молоді» від Представництва ЄС в Україні. Модерувала захід – проректор Української академії банківської справи Алла Ярова


Основна тема дискусії – «Угода про Асоціацію Україна - ЄС: які міфи треба розвіювати і що це значить для Сум?»

Питання які піднімалися:

  • що означає угода про Асоціацію України з Європейським Союзом і чим вона відрізняється від повноцінного членства в ЄС;
  • обговорення принципу субсидіарності, як основоположного принципу Європейського Союзу та його застосування в Україні;
  • відмінності між Україною і країнами ЄС в питаннях якісного підходу до процесів навчання у вищій школі;
  • інформаційні процеси в умовах свободи слова та функціонування незалежних ЗМІ.

Основі тези спікерів та учасників:

  • Дмитро Лук’янець, професор Харківського національного університету ім. М.В.Каразіна, доктор юридичних наук. Експерт Центру досліджень регіональної політики з політико-правових питань наголосив на тому, що угода про Асоціацію України з ЄС ще не є повноцінним приєднанням до Європейського Союзу. Це є закріпленням партнерських стосунків між ЄС і Україною у галузі  політичних, торгових, соціальних, культурних зв'язків та питань зміцнення безпеки. Зміст поняття Асоціації залежить від змісту конкретної угоди ЄС із конкретною країною, з якою він будує стосунки. Для України це є можливістю поступового зближення з ЄС на основі спільних цінностей, поваги до принципу верховенства права, налагодження ефективного урядування, поглиблення економічних та торговельних відносин на принципах вільної ринкової економіки
  • Юрій Петрушенко, доктор економічних наук, завідувач кафедрою міжнародної економіки Української академії банківської справи зупинився на принципі субсидіарності, як основоположному принципі ЄС, згідно з яким місцевий бюджет максимально повно використовується і розподіляється місцевою громадою, і тільки в разі необхідності додаткового фінансування кошти надаються з державного бюджету. В Україні цей принцип закріплено в Конституції, але по факту він не виконується і це потребує докорінних змін в бюджетній системі України.
  • Уляна Коломієць, викладач Центру економічних досліджень та післядипломної освіти при Карловому університеті (м. Прага, Чехія) розповіла присутнім про відмінності у процесах надання вищої освіти в Україні та країнах ЄС та зупинилася на необхідності зміни підходів до визначення якості освіти в нашій країні.
  • Олександр Хоруженко, директор неурядової організації Центр досліджень регіональної політики, координатор Громадської мережі ОПОРА в Сумській області, розвінчав міф про незалежність ЗМІ та свободу слова в Україні, навів порівняння із медіасистемою, яка діє на сьогодні в країнах ЄС, звернув увагу існування політичної цензури в національному інформаційному просторі, на необхідність відрізняти правдиве і неправдиве подання інформації.
  • Анна Мельник, член Євроклубу «Гармонія», висловила думку, що ситуація в Україні зі свобода слова в Україні є негативною, але нам потрібно орієнтуватися на європейський досвід з питань протистояння цензурі, забезпечення права громадян на отримання інформації та контролю над державою.

 

Відео

English version