Молодь ПРАГНЕ впливати на політику!

Нині молодь живе у гіперактивному ритмі життя. Деколи студенти просто не встигають слідкувати за змінами в політиці та економіці України. Але, незважаючи на це, претенденти на участь у програмі «Студенти для Парламенту» ґрунтовно відповіли більше ніж на 25 питань. На основі деяких з них ми провели дослідження, результати якого пропонуємо Вам до ознайомлення як своєрідний інформаційний зріз.

Зважаючи на велику кількість запитань, які були поставлені в анкеті, ми не маємо можливості висвітлити всі, тому сконцентруємося на найбільш цікавих з нашої точки зору. Опитування студентів та аспірантів вищих навчальних закладів України призначене визначити основні проблеми молоді, вивчити загальне ставлення молодого населення до питань корупції, змін в системі освіти та діяльності коаліції у Верховній Раді України, а також проаналізувати запропоновані молоддю перші кроки на посаді народного депутата. Ми вважаємо всі ці питання на сьогодні більш ніж просто актуальними та важливими.


Участь у дослідженні взяли 300 респондентів з різних регіонів України, що представляють доросле населення (віком від 18 до 24 років).

Діяльність коаліції позитивно оцінюють 34% молодих людей, 40% зазначають, що робота теперішньої коаліції є абсолютно недієвою, ще 36% опитаних вважають, що коаліція повинна працювати краще.

Цитати молоді:

· «Головне завдання політиків полягає в тому, щоб таки знайти спільний знаменник виходу з кризи й протистояти зовнішнім і внутрішнім викликам, здатним «проковтнути» державу. Та поки що ніхто не демонструє політичної волі до такого пошуку».

· «Часто коаліція працює незлагоджено. Але, загалом, як для українського парламенту, то досить непогано».

· «Я частково задоволенийпроведеними реформами. Та абсолютно незадоволений  їх подальшим проведенням».

· «Коаліція не виконала своїх зобов'язань та програми записаної у коаліційній угоді. Замість конструктивної роботи популізм і  змагання за рейтингами. Члени коаліції часто не ходять на засідання і не можуть елементарно набрати голосів для прийняття рішень».

· «Я не можу сказати, що я в опозиції до коаліції ВР, тому що там є депутати, в яких я особисто вірю. Але при цьому боляче усвідомлювати, що після всього, що відбувалось і відбувається, немає ніяких суттєвих змін. І саме тому, що депутати саботують потрібні голосування, банально не приходять на засідання. ВРУ потребує "свіжу кров". Людей, які не дозволять собі неетичної поведінки і будуть усвідомлювати всю відповідальність, що на них лежить».

· «Працює на третину, не на повну потужність, тому потрібно максимізовувати якість роботи».

Думки щодо системних змін у боротьбі з корупцією поділилися наступним чином: 65% зазначили, що реальних дій в Україні щодо боротьби з корупцією немає, лише 5% особисто ніколи не стикалися з яскравими проявами корупції, а 30% студентів говорять про початок змін в питаннях у боротьбі з корупцією. У цьому контексті вони наводять приклад нової Поліції, прийняття Закону України "Про очищення влади" та початок роботи Антикорупційного бюро.

Найцікавіші відповіді ми отримали на запитання: «Які б стали ваші перші кроки на посаді народного депутата?» Нижче наводимо цитати потенційних учасників програми «Студенти для Парламенту»:

Ø «Боротьба з корупцією в країні, заміна нових старих кадрів на нові».

Ø «Наведення дисципліни та порядку в залі Ради, прийняття пакету соціальних реформ».

Ø «Скоротити кількість депутатів. Відмінити депутатську недоторканність. Скасувати депутатські пільги».

Ø «Впровадив би вибори через інтренет, бо це зробило б неможливим виборчі махінації».

Ø «Закон про заборону обіймати посаду народного депутата більше 2-х скликань підряд. Влада дуже тонка річ, вона не повинна зривати людям голову. Так як українське законодавство не зовсім досконале  в плані регулювання державної політики цей закон на мою думку допоміг би».

Ø «Лобіювання і ратифікація Римського статуту та інших міжнародних правових актів, що підвищать авторитет України на світовій арені».

Ø «Основним обов’язком депутата є законотворча діяльність, саме розробка законопроектів, зокрема стосовно врегулювання економічної ситуації в країні та забезпечення безпеки, і стали б моїми першими кроками. Також, я б активно залучала молодих професіоналів до законотворчого процесу надаючи їм доступ до процесу прийняття політичних рішень».

Ø «Я вніс би законопроект про захист прав людини та посилення відповідальності за дискримінацію в будь-якій формі».

Ø «Створила б програму для молодих активістів, які мають ідеї як покращити життя в країні. Школа, де ділилися б ідеями та планами, які можна було б використовувати в політиці країни».

Ø «Приєдналася  до антикорупційного комітету або до комітету з питань європейської інтеграції. Взяла б  участь у написанні законопроекту про фінансування політичних партій. Взяла б участь у написанні законопроекту  про державну молодіжну політику, який надасть молодим людям реальні соціальні гарантії».

Ø «Я за - раціональне використання коштів та недопущення «непрозорих» схем у дотримані фінансової дисципліни; заходи для стабілізації економічної ситуації в країні; заходи для унеможливлення корупції».

Щодо змін в системі освіти, то їх відчувають лише 40%. Вони наводять такі аргументи:

· «Університети стають більш інтернованими до глобальних процесів, деякі з них починають брати участь у програмах, що підтримуються Erasmus+».

· «Змінюються вимоги до кваліфікації викладачів, становиться більше майданчиків для неформальної освіти молодих людей».

· «Мені подобається те, що абітурієнти матимуть більшу свободу вибору ВНЗ згідно із своїми талантами та знаннями, зменшиться корупція».

20% молодого покоління зазначають, що для відчутних змін потрібен певний час, проте 40%  людей, які зараз навчаються у ВНЗ не спостерігають будь-яких змін в освіті, аргументуючи це безліччю зайвих предметів, зменшенням доступності вищої освіти шляхом скорочення університетів, студенти говорять про відсутність тієї мобільності, яку мають європейські студенти, до того ж багатьох турбує проблема з індексацією стипендій.

Оцінюючи свої потреби та очікування, респонденти виділили основні проблеми молоді, які існують на сьогодні в Україні. Як видно з виділених цитат - на першому місці низький рівень залучення молоді до прийняття державних рішень, відсутність можливості брати участь у прийнятті політичних рішень. Цю проблему виділило 70% респондентів.

Другою проблемою молодь виділяє проблему з працевлаштуванням та високий рівень безробіття серед молоді. Так само в Україні дуже мало можливостей  пройтипрактику, стажування, здобути досвід  перед працевлаштуванням. А вимогою працедавця є наявність стажу та попереднього досвіду. У контексті працевлаштування молодь виділяє також проблему низького рівня заробітної плати.

Також великою проблемою для молоді є низький рівень правової освіти, знання молодими людьми своїх прав та обов’язків та можливостей їх відстоювати та протистояти маніпуляціям.

Наступний блок проблем, які виділяє молодь - низький рівень освіти, відсутність системної освіти, корупція.

Все це породжує песимізм, зневіру у перспективи стосовно майбутнього, неможливість само реалізуватися і далі виникнення нових проблем в середовищі молоді - наркотики, алкоголь.

Для жінок більш пріоритетними є проблеми пов’язані з працевлаштуванням (цей недолік назвали 56% жінок, проти 44% чоловіків), незнання власних прав (61% проти 39% відповідно), а також проблема, що стосується відсутності можливостей брати участь у прийняття політичних рішень (69% проти 31%).

Кожен п’ятий респондент стверджує, що особисто він/вона дуже не задоволений/а рівнем заробітної плати, яку пропонують роботодавці.

Отже Уряду нашої держави є над чим працювати, а можливості залучення молодих людей до прийняття політичних рішень допоможуть вирішити наявні проблеми.

 

Відео

English version