Молодь з числа ВПО

Другий етап проекту “Молодь з числа ВПО: допомогти собі та іншим у пошуку рішень нагальних проблем” пройшов у прогресивному та чудовому місті Вінниця 3-5 серпня 2015р.


Перший день проекту ГО Молодіжна Альтернатива та Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні пройшов у форматі тренінгів та інтерактивних обговореннь. В ході дискусій молоді люди зазначили основні психологічні проблеми, пов’язані з адаптацією ВПО у новому середовищі. Серед них:

 

 • Проблема ідентифікації себе у новому оточенні, депресії;
 • Неймовірна тяга до рідної домівки, що відображається на емоційному стані;
 • Емоційне вигорання (у т.ч. за рахунок волонтерства);
 • У молоді з числа ВПО немає достатньої державної (фінансової) допомоги;
 • Проблема адаптації дітей (друзі, школа, гуртки);
 • Проблема адаптації у новій місцевості (географічна та топографічна, яка впливає на самоідентифікацію у якості чужинця);
 • Бажання сховатися від усіх, замкнутися у собі;
 • Конкуренція на ринку праці та упереджене ставлення до переселенців;
 • Проблема стереотипів;
 • Проблема реалізації себе на новому місті;
 • Неможливість впливати на ситуацію та нерозуміння того, ЯК це взагалі можливо;
 • “Палки в колеса” зі сторони держави (бюрократія, корупція тощо), які відбивають бажання добиватися своїх прав.

 

Також учасники акумулювали основні стереотипи, запитання місцевих мешканців, які неодноразово доводилося чути: “Понаїхали”; “Донецькі бандити”; “Все було спокійно поки ви не понаїхали”. І це далеко не весь перелік “стереотипів-кліше”. Але у віповідь на це є одна мудра істина: “Коли не знаєш, що відповісти, завжди є що запитати...”


Корисними були практичні поради щодо реакції на відверту провокацію - методи "залізного дятла" та інше. І ще було зазначено, що ми повинні радити друзям та рідним у разі потреби не нехтувати можливістю поспілкуватися та звернутися по допомогу до психологів, бо "Не все раны войны видимы, но все требуют исцеления".

Також ми не залишили без уваги таку актуальну тему і нині дуже розповсюджену: “Як протистояти маніпуляціям”. Виявилося, що майже кожна людина впродовж життя піддавалася маніпуляціям, та більш того, сама відчувала себе у ролі маніпулятора.
Але ж звідки виникають зазначені вище проблеми? Не останню роль у цьому процесі відіграє недоінформованість не тільки ВПО, а й усіх інших українців. Однак, незважаючи на всі обставини і всупереч усьому - необхідно захищати свої права та не “грати в одну дудку” з маніпуляторами, бо все залежить тільки від нас!

Другий день розпочався з тренінгу на тему професійної реалізації молоді в нових умовах.
Тренер розповіла учасникам про історії успіху та звернула увагу на підводні камені, які можуть чекати на ВПО в процесі пошуку роботи. Під час інтерактивної сесії учасники визначали та дискутували плюси та мінуси відкриття власної справи. Окрема увага була преділена тому, як вмотивувати себе та інших (друзів, родичів та членів громади) реалізовувати себе та свої амбіції. Друга частина дня була присвячена актуальному питанню ефективної взаємодії та впливу на владу. Але спочатку учасники отримали можливість розібратися у структурі органів державної влади в Україні (на різних рівнях) та визначити "гравців", до яких можна звертатися з проблемами ВПО. Це питання було конкретно роз'яснено на прикладі м. Вінниця, зокрема тренерка розповіла про можливості використання послуг "Прозорого офісу", часткове впровадження електронного самоврядування в регіоні. Також були зазначені альтернативні шляхи донесення проблем до громади міста та влади, наприклад, через публікації на порталі "Моя Вінниця" (myvin.com.ua).
Наостанок учасники тренінгу у форматі open space виробляли списки найболючиших проблем молоді серед ВПО.

Під час останнього дня проекту учасники проекту актуалізовали проблеми/потреби ВПО та запропонували власне бачення можливостей вирішення цих проблем за допомогою місцевої влади, громади міста і саме ВПО.

До роботи круглого столу долучилися представники переведеного в Вінницю Донецького університету Олена Тараненко, заступник директора Департаменту соціальної політики ОДА м. Вінниця Наталя Остапенко, Вінницький обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді облдержадміністрації у лиці Абдулка Надії, Олена Добровольська з Вінницького обласного центру зайнятості та заступниця Голови Правління ГО "Центр Поділля-Соціум".
Найболючішими проблемами молоді серед ВПО були питання житла, пільг для студентів, надання матеріальної та психологічної допомоги, проблеми з працевлаштуванням, потреба інтенсивної співпраці ВПО з місцевою громадою. Зокрема учасниками були запропоновані конкретні кроки для вирішення проблем ВПО: наприклад, започаткування діалогу з місцевою владою та громадою про можливість передачі старого та занедбаного житлового фонду ВПО для ремонту та використання; створення дитячих кімнат при ВНЗ силами ВПО та волонтерів; покращення якості обслуговування в центрах зайнятості з урахуванням потреб ВПО. Також хотілося б відмітити, що учасники тренінгу звернули увагу на гостру необхідність евакуації людей з місць несвободи на прилеглих до зони АТО територіях.

Всі напрацювання учасників будуть оформлені у рекомендації та передані відповідним органам влади.

 

Дякуємо всім за участь у нашому проекті у Вінниці!

Тренери: Сергій Томчук, кандидат психологічних наук, когнітивно-поведінковий психотерапевт; Світлана Дубина, Голова ГО “Інформаційно-просвітницький центр “Вісь”; Оксана Яцюк, Голова ради Подільського центру соціальних технологій.

Відео

English version