Молодь з середовища ВПО в Харківській області: проблеми та їх рішення на регіональному рівні

За результатами моніторингу у Харківській області на даний момент перебуває близько 182 тис. внутрішньо переміщених осіб. З них у місті навчається 2608 тис. студентів-переселенців.

За результатами моніторингу у Харківській області на даний момент перебуває близько 182 тис. внутрішньо переміщених осіб. З них у місті навчається 2608 тис. студентів-переселенців.


На круглому столі були присутні представники державних установ, які безпосередньо спілкуються і допомагають вирішити існуючі проблеми ВПО. Наталя Пахуча – начальник відділу Харківського обласного центра зайнятості, зазначала, що нині створюються штаби з вирішення питань по забезпеченню робочими місцями. Наводила статистичні дані. Отож на 24.07.15 ВПО у центрі зайнятості зареєстровано 3518 осіб.
Безробітних - 2771, працевлаштованих – 1502, з них 114 осіб відкрили власну справу, 320 брали участь в суспільних роботах, 313 – тимчасово працюють. 
Молодих людей до 35 років зареєстровано 515 осіб. 
58 – отримали професійне навчання. 43 – беруть участь у громадських роботах. 63 особи, які беруть участь у роботах тимчасового характеру. 
Цікаву пропозицію озвучила представник від Харківської служби зайнятості. ХЗС пропонує молоді отримати грошову допомогу від 4900 грн. до 50000 грн. на відкриття власної справи. Обовязков вимога - мати стаж до випуску з вишу мінімум пів року. 
Представник департаменту сім’ї та молоді розповів про деякі з заходів що порводятьс департаментом стосовно ВПО. Наприклад, акцію для переселенців «Рука допомоги». В ході якої проводиться збір речей та продуктів харчування. Дуже популярна у Харкові «Школа практики для студентів «План Б». Суть полягає в організації для молоді стажувань, практик, можливість перевірити набуті знання. Молоді пропонується стажування у провідних кампаніях міста. Всього в «Плані Б» брало участь 300 осіб, з них 150 - переселенці, влаштувалися на роботу після практики – 128 осіб, переселенців 72 особи.
У круглому столі брало участь багато представників студентського самоврядування, адже Харків – молодіжна столиця України. Тут навчається найбільша кількість студентів. Олександр Анциферов представляв студентський сенат ХНУРЕ. Організація займається проведенням проектів спрямованих на розвиток молоді. Зараз діє «Дебатний клуб», «Кінотеатр». Студентів відправляють у відрядження/обмінні поїздки в Одесу, Суми, Карпати.
Ще одна відома організація - Харківський волонтерський цент. Він працює вже 8 років. Допомагає ВПО, залучає ВПО до волонтерської діяльності, зараз діє волонтерський соціальний театр, де і ігровій формі пограються соціальні проблеми
Помічник ректора Євген Сакало зазначив: «Для ВПО існують два типи проблем: психологічні та матеріальні. До першого відносяться: як отримати перепустку, яким чином приїхати додому. До матеріальних можна віднести: батьки втратили роботу, нестача грошей». Всі ці питання намагаються допомогти вирішити ВПО у вузах. Нажаль, влада мало опікується цими проблемами, зараз в крані велика проблема нестачі спеціалістів, психологів які б працювати зі студентами, допомагали їм вирішувати ці болючі питання. 
В ході круглого столу були озвучені деякі пропозиції щодо подолання проблем для ВПО, які існують у Харківській області.

 

  • Великий плюс - минулого тижня був прийнятий Закон «Про компенсацію заробітної плати ВПО зі всіма податками». Але нажаль, закон вже є, проте механізму впровадження не розроблений.
  • Існує велика потреба матеріально заохочувати молодь, яка приїхала на навчання з інших областей. (Наприклад, у деяких Харківських вишах дають безкоштовний гуртожиток.)
  • Нагальне питання для ВПО: «За що жити? Де брати кошти?». Багато хто з молоді недооцінюють Центри зайнятості. ЗА словами його керівника – пропозиція щодо роботи там завжди. Центр занятості Харкова відкритий, тут пропонують вузам, студ комам проводити екскурсії в центри зайнятості, де можна знайти роботу.
  • Проводити навчання, курс лекцій, тренінгів для проректорів з виховної роботи, кураторів університетів щодо роботи з ВПО. .
  • Створювати «Молодіжні загони» в університетах, де б студенти працювати в літку і надавали допомогу вузам.
  • Проводити освіті та соціальні заходи для ВПО у вишах.
  • Сприяти/допомагати налагодженню контактів між волонтерськими організаціями, молодіжними НУО, владою у питаннях вирішення проблем ВПО. Дуже часто університети не знають, яку допомогу можуть отримати ВПО від громадських організацій, влади тощо.
  • Не робити акцент на тому що особа є ВПО, не підкреслювати постійно «переселенці», бо люди стали відчувати себе «обузою».

 

 

В цілому дискусія була дуже цікавою та актуальною. Дякуємо всім учасникам.

Відео

English version