29-31 березня 2015 року – обмінна поїздка до Львова

 

З березня 2015 року для молодих, активних та небайдужих людей зі Сходу, Півдня та Заходу України проходить проект обміну «Єдність у різноманітті: подолання стереотипів та конфліктів, налагодження діалогу між молоддю Сходу, Півдня та Заходу». Організатор ГО «Молодіжна Альтернатива», фінансова підтримка NED.

Третім містом, яке приймає студентів зі Сходу став Львів. Сюди приїхали студенти з Дніпропетровська та Харкова. 29-31 березня 2015 тут проходитли зустрічі, семінари та інтерактивні трен ринги з питань прав людини, міжкультурного діалогу, подолання стереотипів, вирішення конфліктів, демократії участі, відкритості влади, електронного врядування, формування та виховання активних громадян для студентів із цих міст.


Мета нашого проекту «Єдність у різноманітті: подолання стереотипів та конфліктів, налагодження діалогу між молоддю Сходу, Півдня та Заходу»: - встановлення діалогу між молоддю Сходу, Півдня і Заходу України; руйнація стереотипів у сприйнятті один одного; формування простору, де можна почути думки учасників з різних областей та виробити спільне бачення вирішення конфліктів сучасної України; обмін досвідом у громадській діяльності; навчання учасників впливати на владу, змушувати владу чути громаду; встановлення тісних контактів між активною молоддю, задля розбудови цілісної суверенної України. Заплановано 8 поїздок.


Учасники групи з Дніпропетровська та Харкова:

Учасників було відібрано шляхом конкурсу. Всі бажаючі заповнювали спеціально розроблену анкету. Серед переможців: жінки складають – 73%, чоловіки – 27%. Більшість учасників мають 19-23 років. Вони складають - 68%. Переважна більшість учасників - студенти. Щодо спеціалізації то переважають гуманітарні спеціальності – історія, екологія, лінгвістика, державне управління, політологія, менеджмент, економіка. Серед учасників також є архітектори, художники, інженери і навіть лікарі.

Проаналізувавши відповіді на питання в анкетах, ми хотіли б поділитися стислими висновками щодо міфів та стереотипів пор Схід та Захід очами молоді Дніпропетровської та Харківської областей. Міфи та стереотипи по відношенню один до одного потрібно знати,  адже перемогти хворобу можливо лиш знаючи і правильно розуміючи всі її симптоми.

Міф перший -  мова розділяє Україну

Наші учасники зі Сходу пояснюють його так:

«В Західній Україні не сприймають людей, що спілкуються російською мовою, не відповідають на їх запитання, ігнорують та відмовляються допомагати.»

«Стереотипом є мовний бар'єр. Мешканці Сходу часто вважають українську мову "бичечею", хоча самі є українцями.»

«Багатьом здається, що на заході мешкають підпільні партизани, які можуть чи не вбити за російську мову. У той самий час мешканці заходу вважають мешканців сходу зрадниками та русофілами.»

Міф другий – «націоналісти/бандерівці» живуть на Заході та «ватнікі/совкі» – на Сході

«На Сході країни усіх україномовних людей вважають за націоналістів та «бендерівців»»

«Східняки вважать усіх українців із Заходу «бендерами» і фашистами, а у західному регіоні вважають, що на Сході живуть тільки сєпари і бидло.»

МІф третій – Захід і Схід сповідують різні цінності життя

«Стереотипом є те, що Схід і Захід мають зовсім різні цінності і що одні просто мріють приєднатись до Росії, а інші до Європи.»

« Захід проєвропейського налаштування, Схід та Південь - проросійського; зверхнє ставлення  Заходу до представників зі Сходу; вищий рівень релігійності на Заході; Захід - переважно інтелектуальна праця, Схід, Південь - робочий клас.»

«Існує думка про те, що є певний внутрішній поділ однієї держави на два групи. Перша схильна притримуватися Європи, а інша - Росії. Звідси, виникає міф про те, що народ однієї країни виступає носієм різних мов, культур та світобачень.»

«У нашій державі розділеність на Захід, Схід та Південь з відмінними ідентичностями – вагомий чинник впливу на суспільно-політичні процеси. Одними з основних чинників регіонального розмежування є історія та релігія. У результаті на Західній Україні переважають цінності індивідуалізму повага та визнання цінності людини, індивідуальні форми господарювання. Натомість у Східній Україні домінантний колективний менталітет, що орієнтує особистість на  общинні форми господарювання. Також регіонально зберігаються конфесійні та політичні відмінності.»

Міф четвертий – Схід годує всю Україну

«Вважається, що жителі там не працюють на Україну, постійно емігрують і що схід "годує" всі регіони»

«Найбільш відомий мені стереотип полягає у тому, що нібито лише завдяки промисловим підприємствам, які працюють на Сході країни та роблять значний вклад в її економіку, можливе існування та добробут людей на Заході країни, або, якщо простіше, що Схід «годує» Захід.»

Щодо походження міфів то учасники вважають що вони породжені минулим України та є результатами страхів по відношенню один до одного. На їхню думку це була свідома політика нав’язування внутрішнього конфлікту. Причина яка заважала порозумітися - це повністю відсутній або суто мінімальний  діалог між представниками різних куточків України. Не дивлячись стереотипи та відмінності переважна більшість учасників зі Сходу готова до діалогу, розуміє, що лише через діалог ми зможемо порозумітися та спільно будувати Україну.

Всі учасники, які надіслали свої анкети, виявилися дуже вмотивованими. На питання про те, чому вони хочуть прийняти участь та про що саме хочуть дізнатися, ми отримали наступні відповіді:

 

  • Спростувати міфи про свої рідні області та людей, які там живуть, дізнатися більше про стереотипи та шляхи їх подолання, а також про психологічний аспект цього явища
  • Отримати ідеї щодо подолання конфліктів та налагодження діалогу і співпраці, вивчення технік примирення
  • Познайомитися із провідними громадськими, культурними діячами Тернополі. Перейняти досвід громадських організацій/діячів та молодіжних організацій
  • Дізнатися про методи та шляхи впливу на владу
  • Обговорити актуальні проблеми країни
  • Налагодити зв’язок між активної молоддю різних куточків України та партнерство між регіонами/організаціям.

 

 

Три дні пройшли на одному диханні. МИ встигли і на екскурсію сходити і в найвідомішому кафе «Криївка» повечеряти і в міській раді зустріч провести і відмінні тренинги прослухати міжособистісний діалог налагодити. Дякуємо Роман Кошовий, Олег Гришин, Олександра Рязанцева за цікавий та корисний тренинговий матеріал з питань комунікації, конфліктів, маніпуляцій, демократії участі, прав людини, виборів та виборчих технологій, електронної демократії ат електронного врядування.

 

До вашої уваги випуски газети про наші поїздку до Луцька ТернополяЛьвоваЧернівців, Камянець-Подільськ РівнеІвано-Франківськ та Ужгород

Відео

English version