Обмінна поїздка до Тернополя

 

19-21 березня 2015 року у Тернополі висадився десант з Миколаївської, Запорізької, Херсонської та Луганської областей. Для активних молодих юдей із Сходу та Півдня України в Тернополі було зорганізовано зустрічі, семінари та інтерактивні тренінги з питань подолання стереотипів, вирішення конфліктів, демократії участі, формування та виховання активних громадян.


Візит учасників Програми з інших областей має на меті ознайомитися з життям територіальної громади Тернопільщини, діяльністю органів місцевого самоврядування та виконавчою гілкою влади, налагодження співпраці з молоддю задля діалогу та подолання стереотипів, які існують між Сходом, Півднем і Заходом України, а також вироблення спільного бачення вирішення конфліктів у сучасній Україні.

Тернопіль — це  місто у західній частині України, політико-адміністративний, економіко-діловий та культурний центр Тернопільської області. Один з трьох головних центрів історичного регіону Галичина. Розташоване місто на річці Серет.

З приводу походження назви міста існують різні версії найбільш правдоподібною є та, по якій назва міста походить від його засновника–господаря Яна Тарновського (Тарнополь), за іншою версією місто назвали так тому, що поряд з містом зростало тернове поле.

Візитною карткою Тенополя є його озеро. Тернопіль ще називають українською Женевою. Озеро - це велика штучна водойма в Тернополі, створена на місці боліт на річці Серет. Йому приблизно стільки ж років, як і самому Тернополю. Біля цього озера і жили наші учасники поїздки.

Учасники групи зі Сходу та Півдня Миколаїв, Запоріжжя, Херсон та Луганськ:

Учасників було відібрано шляхом конкурсу. Всі бажаючі заповнювали спеціально розроблену анкету. Серед переможців: жінки складають – 70%, чоловіки – 30%

Більшість учасників мають 20-25 років. Переважна більшість учасників мають незакінчену вищу освіту, вони - студенти. Щодо спеціалізації то переважають гуманітарні спеціальності – політологія, лінгвістика, державне управління, екологія, політологія.

Проаналізувавши відповіді на питання в анкетах, ми хотіли б поділитися стислими висновками щодо міфів та стереотипів очами молоді Луганщини та Херсонщини, Миколаївської та Запорізької областей

 

  • Міфи та стереотипи – це явище, коли поширюються часто просто поверхові уявлення, фрази, кліше. Багато хто з учасників чув стереотипні фрази про те, що Донбас годує країну, а всі інші не працюють, що на Заході самі «бандерівці», а на Сході – москалі та «ватнікі», що на Сході люди непривітні, недобрі, а на Заході – егоїстичні та хитрі. З початком воєнних дій на Сході країни ці стереотипи або руйнувалися, або лише посилювалися – залежно від кожної людини. От і вийшло так, що хтось вважає, що стереотипів вже немає і їх подолано, а дехто ще сильніше за них тримається, намагаючись підігнати світ під ці шаблони. Водночас є ті, хто ніколи не зустрічався зі стереотипами особисто, а хтось відчув на власному досвіді їх стигматизм.
  • Ми часто не замислюємося над історичними факторами, які сприяли такому різноманіттю регіонів України в культурному плані (мова, звички, кумири тощо). А коли й міркуємо – то одразу на думку спадають лише відмінності та контрасти. Саме у відмінностях історичного минулого різних частин нашої країни слід шукати відповідь, чому Схід не так сильно хоче в ЄС як Захід тощо.
  • Тема міфів та стереотипів була використана у боротьбі партій та блоків і спричинила геополітичне розмежування України, яке в свою чергу було використане медіа (іноземними та українськими). Ці міфи та стереотипи використовуються як (анти)пропаганда всіма сторонами. Один з яскравих прикладів, які були наведені в анкетах, це коли люди на Сході вірять, що на Заході «бандерівці» знущаються над старими та дітьми, катують російськомовних, а воюють за «клаптик землі і двох рабів» або що на Донбасі ніхто не знає української мови, усі поклоняються Януковичу та Путіну, мріють відновити Радянських союз. Так, за словами одного з учасників, до конфлікту на Сході, було більше порозуміння між регіонами країни, вони поважали один одного, а потім ці протиріччя було штучно роздмухано і використано проти самої країни.
  • Важливим фактором, який сприяє поширенню цих стереотипів більшість учасників вважають недостатність інформації (достовірної та такої, яку зможе сприйняти кожна людина не залежно від віку, соціального статусу тощо) та невміння людей критично ставитися до того, що показують по телебаченню та пишуть в газетах чи в Інтернеті. Окремо було згадано різницю між поколіннями українців як ще один фактор ризику виникнення конфліктів не лише в сім’ї, але й серед громад тощо. Крім того саме можливість відвідати Схід або Захід та на власні очі побачити, що за люди і як вони там живуть, - дає великий шанс відділити реальність від вигадок та міфів.

 

Всі учасники, які надіслали свої анкети, виявилися дуже вмотивованими. На питання про те, чому вони хочуть прийняти участь та про що саме хочуть дізнатися, ми отримали наступні відповіді:

 

  • Спростувати міфи про свої рідні області та людей, які там живуть, дізнатися більше про стереотипи та шляхи їх подолання, а також про психологічний аспект цього явища
  • Отримати ідеї щодо подолання конфліктів та налагодження діалогу і співпраці, вивчення технік примирення
  • Познайомитися із провідними громадськими, культурними діячами Тернополі. Перейняти досвід громадських організацій/діячів та молодіжних організацій
  • Дізнатися про методи та шляхи впливу на владу
  • Обговорити актуальні проблеми країни

 

Поїздка

Три дні поїздки були дуже насиченими. Для учасників було зорганізовано екскурсію містом.. «Особливий інтерес туристів, зокрема українських, викликає Тернопільський історико-меморіальний музей політичних в'язнів, який було створено на базі колишнього слідчого ізолятора радянської спецслужби. Саме сюди необхідно йти, аби отримати поштовх до вивчення української історії. Можливо, саме тут східняки та півдняки знайдуть молот для руйнування закостенілих стереотипів. І саме тут ви побачите колишнього політв’язня, а тепер старшого співробітника музею Ігора Олещука, який розкаже вам історії про «лютих бандерівців», а ще «змусить» слухати оду Степанові Бандері.» Таки пише в своєму блозі одна з учасниць поїздки Катерина Синвська


Дівчата з Посвіти провели для учасників майстер-клас з писанкарства, адже скоро ми всі будемо святкувати Великдень.

Гості Тернополя завітали до Тернопільської обласної ради та обговорили з керуючим справами ОДА Ігорем Дулебою спільні та відмінні проблеми східних та західних регіонів України.

«Такі спільні зустрічі представників різних регіонів України є надзвичайно важливими та дієвими у справі об’єднання нашої держави, – наголосив керуючий справами виконавчого апарату обласної ради Ігор Дулеба. – Коли ви ближче ознайомитеся з Тернопіллям, його традиціями, мешканцями, усі стереотипи про Західну Україну будуть подолані. Переконаний, якби такі обміни між молоддю Заходу, Півдня та Сходу проводилися упродовж років незалежності, то сьогодні не було б у нашій державі проблем на Донбасі та в Криму».

Учасники також відвідали ЦНАП.

На тренінг приходили громадські діячі, волонтери, молодіжні активісти, народні депутати та депутати місцевого рівня.


Особливо вразило Східних гостей те, що в Тернополі молодь активно долучається до життя власного міста і реально впливає на нього і з думкою молодих людей як обласна, так і міська влада рахуються. Мер Тернополя Сергій Надал створив молодіжну міську раду, лідеру якої надав повноваження не просто позаштатного радника, а власного помічника. Паралельно існує студентська рада міста. Обласна влада знаходить кошти для фінансування заходів та проектів, які пропонують молоді люди.

«Але найголовніше те, що молодь сама об’єднується в громадські організації не задля формальності, а для реальних дій. Яскравий приклад – Молодіжний центр зайнятості в Тернополі. Ця організація функціонує ефективніше, ніж аналогічна державна установа, отримуючи при цьому певний прибуток». Так зазначає Катерина Синявська

Наступні два дні пройшли під знаком тренингів з питань маніпуляцій, стереотипів, менеджменту, психології впливу, міжособистісної комунікації та інших тем.

«Тернопіль – найкраще місце, де я була. Незважаючи на відсутність часу для прогулянок, ми відчули всю атмосферу файного міста. Тренінги та ігри допомогли нам ближче познайомитися один одним, дізнатися думки щодо ситуації в Україні. Було багато цікавих зустрічей, починаючи від звичайних студентів, закінчуючи депутатами. Я вважаю, що подібні заходи необхідні!» - зазначає учасниця поїздки Анастасія Воскобойнікова з Запоріжжя.

Вкінці всі отримали сертифікати і обіцяли продовжувати спілкування і налагоджувати співпрацю.

 

Особлива подяка нашим тренерам та організаторам, особливо інтернам Молодіжної Альтернативи в м. Тернопіль та Ігорю Процику

 

До вашої уваги випуски газети про наші поїздку до Луцька ТернополяЛьвоваЧернівців, Камянець-Подільськ РівнеІвано-Франківськ та Ужгород

Відео

English version