Єдність у різноманітті: Подолання стереотипів та конфліктів, налагодження діалогу між молоддю Сходу, Півдня та Заходу

13-15 березня 2015 року у Луцьку відбулися зустрічі, семінари та інтерактивні тренінги з питань подолання стереотипів, вирішення конфліктів, демократії участі, формування та виховання активних громадян для студентів із Луцька, Миколаєва та Запоріжжя.

Луцьк чудове українське  місто, обласний центр Волинської області, політичний, культурний і релігійний центр Волині. Існує декілька легенд щодо виникнення міста, стародавня назва якого Лучеськ. Одна пов’язує його назву із місцем розташування. Оскільки з півночі та заходу межі міста визначалися вигином ріки Стир, на півдні протікав Глушець, схід оточили непрохідні болота то звідси походить і назва міста — Лучеськ — від слова «лук», тобто «колін, вигин ріки». Інша легенда пов'язує назву «Лучеськ» з ім'ям вождя східнослов'янського племені дулібів — Луки, який і започаткував стародавнє місто. Жителів міста називають лучани, і вони дійсно лучезарні, дуже веселі, усміхнені, приємні люди.

Мета нашого проекту «Єдність у різноманітті: подолання стереотипів та конфліктів, налагодження діалогу між молоддю Сходу, Півдня та Заходу»: - встановлення діалогу між молоддю Сходу, Півдня і Заходу України; руйнація стереотипів у сприйнятті один одного; формування простору, де можна почути думки учасників з різних областей та виробити спільне бачення вирішення конфліктів сучасної України; обмін досвідом у громадській діяльності; навчання учасників впливати на владу, змушувати владу чути громаду; встановлення тісних контактів між активною молоддю, задля розбудови цілісної суверенної України. Заплановано 8 поїздок. Перша поїздка молоді із Запоріжжя та Миколаєва до Луцька.

Учасники групи зі Сходу та Півдня Миколаїв-Запоріжжя:

Учасників було відібрано шляхом конкурсу. Всі бажаючі заповнювали спеціально розроблену анкету. Серед переможців: жінки складають – 65%, чоловіки – 35%

Переважна більшість учасників мають незакінчену вищу освіту, вони - студенти. Спеціалізація учасників - соціальні працівники – 25%, також багато економістів – 17%, юристів 11%, політологів 14 %, фінансистів 14%, філологів 14%.

Проаналізувавши відповіді на питання в анкетах, ми хотіли б поділитися стислими висновками щодо міфів та стереотипів, які бачать молоді люди із Запоріжжя та Миколаєва:

Міф перший -  мова.

Далі ми наводимо цитати учасників:

«Люди з Півдня і Сходу розмовляють лише російською мовою, не знають рідної мови.»

«Жителі Сходу та Півдня вважають, що на Заході російська мова взагалі є неприйнятною. А в Західних регіонах розповсюджений міф, що населення Сходу та Півдня не вивчає та не розуміє українську мову.»

Міф другий - європейський та російський (радянський) вибір майбутнього.

«Громадяни, що проживають на Заході, часто вважають, що абсолютно все населення Сходу та Півдня орієнтоване на Росію та не підтримує Європейський курс розвитку нашої країни. Південна і Східна Україна все ще не позбавилися пережитків радянського минулого та не цілком усвідомили, що Україна є незалежною державою, бажаючи відродження СРСР.»

«Вплив сусідніх держав. На схід у будь-якому разі іде вплив Росії, на захід – Польші, Угорщини, Румунії. Тому  різні регіони України орієнтовані на різний розвиток.»

Міф третій – різна культура, історичне минуле.

«Стереотипи про різних героїв - Степана Бандеру та інших діячів ОУН-УПА у Західній Україні, та радянських солдат на Сході.»

«Міфологеми у взаємному сприйнятті між регіонами України створювалися дуже давно. Сутність їх полягає, як на мене, в недостатній обізнаності жителів одного регіону про інші. Для прикладу, легендарний міф про те, що "російськомовних на заході б'ють", або вже більш легендарний, про міфічних "бандерівців".»

Міф четвертий -  за заході живуть націоналісти.

«На Сході та Півдні також розповсюдженою є думка, що жителі Заходу підтримують тільки радикальні політичні партії та рухи націоналістичного спрямування».

Міф 5 - неважливе ставлення один до одного, суцільна недовіра.

«Люди з Заходу зневажливо ставляться до людей з Півдня і Сходу.»

«Люди Заходу недовіряють людям котрі родились на Півдні, чи на Сході країни, і працюють на керівних посадах  в державі.»

«Заподноукраїнці більше самовдосконалюються та більш активнічають, а зі сходу більш пасивні. Не розуміють одне одного, іноді дратують.»

Наша поїздка пройшла дуже насичено і на одному диханні. У нас були тренінги, ігри, зустрічі, прес-брифінги, і участь у програмі «Схід і Захід разом на телестудії «Волинь».

В перший день ми провели декілька зустрічей, дискусій та обговорень

Зустрічі в міській раді

У спілкуванні зі студентами взяли участь заступник міського голови, керуючий справами виконкому Юрій Вербич, начальник відділу у справах сім’ї та молоді Олексій Веремійчик, начальник управління міжнародного співробітництва та проектної діяльності Віра Кудрявцева, начальник управління туризму та промоції міста Луцька Наталія Бунда, начальник відділу кадрової роботи та нагород Віра Гудима. Вони розповіли про роботу підпорядкованих їм управлінь та відділів.

Юрій Вербич поінформував студентів про структуру Луцької міської ради. Розповів про діяльність депутатського корпусу, виконавчого комітету, виконавчих органів, акцентуючи на прозорості роботи цих структур. Він також повідомив про найголовніші інвестиційні проекти, які втілюються у місті.

Зустріч відбулася в форматі запитань та відповідей. Молодих учасників цікавили питання щодо децентралізації влади, коефіцієнтів при оподаткуванні нерухомості, механізмів контролю за владою, молодіжні проекти, питання розвитку туристичної привабливості міста.


Зустріч в Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП)

Центр створено для спрощення процедури надання адмін. послуг, скорочення кількості документів, що подаються суб’єктами господарювання, скорочення кількості взаємодій суб’єктів звернень з працівниками виконавчої влади, створення комфортних умов для отримання адміністративних послуг, контрою за здійсненням адмін.. послуг, моніторингу якості адмін. послуг тощо.


Дискусія та неформальна вечеря на тему «Основні виклики сьогодення, як з ними справляється громада м. Луцьк.  Активні громадяни про свою роботу.»


Наступні два дні пройшли у форматі тренингів на теми стереотипів, міфів, їх виявлення та розвінчування, конфліктів, подолання конфліктних ситуацій, говорили по маніпулятивні технології та методи боротьби із ними.

Одним із питань нашої анкети було питання про проект їх мрії, то ми вирішили присвятити одну з панелей тренінгу питанням проектного менеджменту. Учасники навчилися як практично втілити власний проект: від планування (визначення потреб/проблем, планування діяльності, визначення індикаторів та критеріїв оцінки), розробки проекту (вибір інструментів та механізмів реалізації, пошук партнерів та зацікавлених осіб, планування інформаційної кампанії, створення команди проекту та визначення ролей) до його реалізації.


Наступний день тренингових занять було присвячено питанням взаємовідносин влади та громади. Ми говорили по: сутність місцевої демократії: депутати vs влада, державну владу та місцеве самоврядування в Україні – законодавче поле та практичний стан справ, демократію участі - рівні взаємодії влади та громадськості, демократію участі, рівні взаємодії влади та громадськості тощо.


Особлива подяка нашим тренерам Олегу Гришину, Андрію Осіпову та організаторам - інтернам МА в м. Луцьк, Волинський прес-клуб і особисто Богдані Стельмах.

 

До вашої уваги випуски газети про наші поїздку до Луцька ТернополяЛьвоваЧернівців, Камянець-Подільськ РівнеІвано-Франківськ та Ужгород

 

Відео

English version