МОН закликає НАН України припинити співпрацю з РФ

Міністерство освіти і науки пропонує Національній академії наук України переглянути пріоритети міждержавного науково-технічного співробітництва та припинити науково-технічні зв’язки з Російською Федерацією. Відповідна пропозиція міститься у листі міністра освіти і науки Сергія Квіта до президента Національної академії наук України Бориса Патона.


Міністр освіти нагадує, що військова агресія Росії проти України вже призвела до втрати потужної наукової та освітянської інфраструктури в тимчасово окупованих АР Крим та Севастополі, а також до фактичного колапсу наукової й освітянської діяльності на більшій частині території Донбасу.

У МОН констатують, що керівництво російської науки і більшість російської наукової спільноти підтримують агресивну політику президента Росії.

Також в освітньому відомстві зазначають, що партнерство України і РФ у науково-технічній сфері фактично втратило свою перспективу.

"Сьогодні наукові установи поставлені перед необхідністю значного коригування традиційних міжнародних науково-технічних зв’язків. Такі зв’язки з Російською Федерацією, обумовлені як історичними причинами, так і проголошуваним донедавна стратегічним партнерством між нашими державами, фактично втратили свою перспективу, оскільки ми не можемо очікувати на швидку нормалізацію міждержавних відносин за умови продовження відвертої підтримки з боку РФ терористів на Донбасі й відмови навіть обговорювати проблему Криму. Більше того, співробітництво у галузі технологій значною мірою потрапляє під пряму заборону на військову співпрацю з російськими установами, проголошену Президентом України", - наголошує Сергій Квіт.

Разом з тим, він зазначає, що на адресу МОН надходять численні звернення від наукової громадськості щодо спільних україно-російських заходів, які проводить НАН та її інститути. Їдеться, зокрема, про запланований на жовтень 2014 року україно-російський науково-технічний семінар "Розвиток атомної енергетики – фактор сталого міждержавного співробітництва".

"Вважаємо, що назва й тематика такої конференції з огляду на стан неоголошеної війни між нашими державами і на силове захоплення Росією ядерного об’єкта в Севастополі, відповідальність за який перед МАГАТЕ досі несе Україна, не може не викликати справедливого неприйняття громадськості", - йдеться у листі Сергія Квіта до президента НАН України.

Він також наголошує, що особливе обурення викликає й практика проведення конференцій, як-от Х Міжнародної науково-практичної конференції "Енергетика. Економіка. Екологія. Ефективні шаги комплексного розвитку" (вересень 2014 р., Алушта, співорганізатором з українського боку зазначено Інститут технічної теплофізики НАН) на території окупованого Криму, що є прямим порушення чинного законодавства України.

З огляду на те, що окреслене питання постало перед усіма українськими науковцями міністр освіти і науки України запропонував створити під егідою МОН і з залученням представників НАН та національних галузевих академій Міжвідомчу робочу групу з напрацювання нової Концепції пріоритетів міждержавного науково-технічного співробітництва України, яка б ураховувала особливості ситуації, що виникла після початку російської агресії проти нашої держави.

"Вважаю, що поточний момент вимагає скоординованих дій НАН і МОН з метою мінімізації втрат від наслідків агресії і водночас – максимального використання тих шансів, які відкриває перед Україною підписання Угоди про асоціацію з ЄС і солідарність світової демократичної спільноти. Зі свого боку, Міністерство до таких скоординованих дій готове", - наголосив міністр освіти і науки України Сергій Квіт.

 

Джерело: Osvita.ua

Відео

English version