Референдуми: і за Європейський Союз, і за Митний Союз - були б виграні, але молодь все ж за Україну в Європі

Дослідження проводилося Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва та Київським міжнародним інститутом соціології з 5 по 13 березня 2013 року. Польовий етап тривав з 6 по 12 березня 2013 року. Опитування проводилося в 109 населених пунктах (PSU) у всіх областях України та в Автономній Республіці Крим. Методом інтерв'ю опитано 2037 респонденти за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95. Опитування проведено за фінансової підтримки міжнародних донорів: Міжнародного Фонду «Відродження», програми Matra Посольства Королівства Нідерландів в Україні, Європейського Союзу.

 

У разі, якби найближчої неділі відбувся референдум щодо вступу України до Європейського Союзу, більшість населення проголосувала б «за» – 59%, проти – 41% (відсотки дані у відношенні до тих, хто вже визначився з голосуванням).

У разі, якби найближчої неділі відбувся референдум щодо вступу України до Митного Союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном, більшість населення проголосувала б «за» – 57.4%, проти – 42.5% (відсотки дані у відношенні до тих, хто вже визначився з голосуванням).

У разі, якби найближчої неділі відбувся референдум, де стояло б питання: або вступ до ЄС, або – до Митного союзу, відносна більшість населення проголосувала б за ЄС – 52%, за Митний союз – 48% (відсотки дані у відношенні до тих, хто вже визначився з голосуванням).

В Україні існують істотні регіональні відмінності у підтримці вступу до ЄС чи Митного союзу. Вступ до ЄС підтримують у Західній та Центральній Україні, майже навпіл ділиться думка населення Південної України і переважно не підтримують у Східній Україні. Вступ України до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном, навпаки, підтримується на Сході, Півдні, з невеликою перевагою й у Центрі і зовсім не підтримується на Заході України. За альтернативної постановки питання – «або ЄС або Митний союз» – вступ до ЄС підтримується населенням Заходу та Центру України, до Митного союзу – населенням Півдня та Сходу.

Існують істотні вікові відмінності у підтримці вступу до ЄС чи Митного союзу. Вступ до ЄС підтримують громадяни усіх вікових категорій, за винятком людей, старших за 60 років. Вступ України до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном, навпаки, підтримують усі вікові категорії громадян, за винятком молоді до 30 років. За альтернативної постановки питання – «або ЄС або Митний союз» – у віці 18–39 років переважає підтримка вступу до ЄС, у віковій категорії 40–59 років підтримка вступу до ЄС та Митного союзу майже рівна, а люди віком старше 60 років підтримують вступ до Митного союзу. Слід зазначити, що серед молоді переважає підтримка членства у ЄС, а не у Митному союзі в усіх регіонах, зокрема й Східному та Південному.

Отже, проведення референдуму лише щодо вступу до ЄС або лише щодо вступу до Митного союзу – було б нечесним, оскільки обидва ці референдуми мали б позитивне рішення. А проведення референдуму сьогодні – або вступ до ЄС, або вступ до Митного союзу – за будь-якого результату розкололо б Україну надвоє, бо перевага членства у ЄС незначна. Водночас очевидно, що з часом переважатиме тенденція підтримки членства у ЄС, оскільки цю позицію поділяє молодь, на відміну від найстаршої генерації.

Більш детальніше на сайті : www.dif.org.ua

 

Відео

English version