Програми партій: освіта - не пріоритет

Один ректор, чотири професори, три доценти, по одному вчителю, вихователеві і керівникові гуртка, десять співробітників кафедр і один голова держагентства з питань науки, освіти, інновацій та інформатизації балотуватимуться цьогоріч до Верховної Ради у складі перших десяток партійних списків.


Втім, в опублікованих на сайті Центрвиборчкому програмах партій про освітні реформи, здебільшого, йдеться наприкінці документу. Найчастіше там є лише загальні декларативні фрази на кшталт "безкоштовна освіта для кожного".

Якщо свої політичні та економічні плани кандидати описали більш-менш докладно, то питання освіти взагалі відсутні у стислих варіантах програм шести політсил, а у решти вони здебільшого поступаються обіцянкам подолання корупції, боротьби з бідністю та повернення підприємств у державну власність.


Освіта - безкоштовна і не дуже

Хоча більшість партій стверджують у своїх програмах, що орієнтуються на європейські цінності, уявлення про освітню галузь відповідають цим цінностям не у всіх. 

У той час, як навчання у вишах на Заході здебільшого коштує грошей, кандидати до Верховної ради обіцяють гарантувати його безкоштовність. Попри те, що право на вільний доступ до освіти всім громадянам України вже й без того гарантує Конституція. 

"Освіта буде безкоштовною", - написано у програмі Радикальної партії Олега Ляшка.

"Освіта стане доступною і сучасною", - ще більш абстрактно стверджують автори програми ВО "Батьківщина". 

Деякі партії, втім, не взялися гарантувати всім безкоштовні дипломи про вищу освіту, хоча пообіцяли сприяти у пошуках грошей на навчання. "УДАР Віталія Кличка" і "Батьківщина" хочуть започаткувати програму державних грантів для навчання в українських та світових вишах, ВО "Свобода" - державну програму пільгових кредитів. 

Українська платформа "СОБОР" вважає, що річна вартість освітніх послуг у вишах повинна залежати від рівня середньої заробітної платні в країні. 

Компартія, "УДАР", Партія Зелених України, навпаки ж, вирішили не обмежуватися лише вищими навчальними закладами і пообіцяла повернення до державної безкоштовної дошкільної, середньої, професійно-технічної освіти. 

"СОБОР" обіцяє "цілком безкоштовну" середню освіту. "Наша Україна" хоче, аби доступ до освіти всіх рівнів був "безкорупційним". 

Хто більше?

Як і в інших сферах, партії намагаються закласти у своїх обіцянках збільшення і зростання, хоча і не в абсолютних цифрах, а послуговуючись здебільшого абстрактними категоріями. 

Лідером тут є Партія Регіонів, яка обіцяє щороку піднімати зарплату освітянам щонайменше на 20%, а державне замовлення місць у вищих навчальних закладах, згідно з їх планами, не повинне бути нижчим за 75%. 

У червні міністр освіти Дмитро Табачник, який у виборчому списку Партії Регіонів має 11-й номер, вже виступав із заявою про те, що держзамовлення в українські виші цього року є рекордним. Хоча його попередники назвали ці слова "помилкою", а керівники навчальних закладів раніше висловлювали сумніви з приводу справедливості розподілу державних місць. 

У партії "Собор" цей показник дещо скромніший - "не менше 50%". 

КПУ пропонує підвищити держзамовлення конкретно для фахівців виробничих професій. За "відродження спеціальної, технічної та професійної освіти" виступають і члени партії "Україна майбутнього". А "Нова Політика" пропонує формувати державне замовлення, виходячи з перспектив розвитку економіки. 

Комуністи також обіцяють у разі приходу до влади щороку виділяти на освіту 10% від ВВП. Партія Пенсіонерів України без конкретних розрахунків зазначила, що збільшення частки національного доходу, спрямованого на освіту, науку та культуру, мусить бути першочерговим завдання гуманітарної політики. 

Садочки, клуби, бібліотеки...

Окрім вишів, перед цьогорічними виборами партії намагаються заохотити виборця тим, що акцентують багато уваги на дитячих садочках, місць у яких бракує у більшості регіонів України. 

У партії Наталії Королевської "Україна - Вперед!" розвиток мережі дошкільних установ вважають "ключовим чинником вирівнювання життєвих шансів дітей". 

"Свобода" обіцяє забезпечити доступ у дошкільний заклад кожній українській дитині. "Батьківщина" каже, що не закриватиме вже існуючі садочки. 

"Як хто посiє в юності, так пожне в старості" - цитуючи Григорія Сковороду, "Україна майбутнього" каже, що бере на себе відповідальність створити на державному рівні систему "виявлення змалку задатків і здібностей дітей". І на основі виявлених схильностей і талантів пропонує формувати систему дошкільного, шкільного та позашкільного навчання. 

Комуністи у своїй програмі написали про збільшення державних культурних установ, бібліотек, книжкових магазинів, передусім – у малих містах та селах. 

А "Україна - Вперед!" обіцяє ще й мережу сільських клубів, музеї і сучасні культурні центри у кожному районі. 

Без мови - ніяк


Мовне питання виринуло і в освітніх планах партій, що балотуються на цьогорічних виборах. 

Пункт про повернення російської в цілісну систему освіти - "від дитячого садка до вузу" - є єдиним, що стосується освіти, у стислій версії програми "Руського блоку". 

"Свобода" зробила значний акцент на протилежному, пообіцявши на своєму сайті позбавляти ліцензій навчальні заклади, якщо викладання у них здійснюють іноземними мовами без належного оформлення статусу закладу з іноземною мовою викладання. 

Послідовники Олега Тягнибока також обіцяють припинити постачати навчальні посібники та підручники іноземною мовою за гроші державного бюджету України у заклади, що не мають офіційного статусу "з іноземною мовою викладання". 

"Батьківщина" утрималася від риторики щодо державної мови, а натомість у середній школі хоче реалізувати програму "Знай англійську – як українську". 

Родзинки для вибагливих виборців

Деякі партії, окрім звичних обіцянок, пропонують вельми оригінальні речі в планах реформування освіти, не вдаючись, однак, у деталі про те, яким чином мають намір усе це втілювати. 

Кілька політичних сил пообіцяли безкоштовний доступ до Інтернету для всіх школярів та студентів. 
"Народно-трудовий союз України" обіцяє повернути вченим та науковцям високий соціальний статус, престижну заробітну плату та повагу до їх праці з боку держави. "Зелена планета" хоче "піднесення духовно-культурної сфери та сучасної системи освіти". 

В партії "УДАР" стверджують, що нададуть вищим навчальним закладам широкі автономні права, а бізнес залучатимуть до прозорого фінансування їхньої роботи. 

"Свобода" - проти "механічного копіювання іноземних зразків", зокрема - Болонського процесу. Ліберальна Партія - за масовий розвиток фізкультури і спорту. 

"Батьківщина" обіцяє зберегти систему зовнішнього незалежного оцінювання, а "Собор" хоче запровадити пряму залежність між рівнем акредитації вишів, фінансуванням з державного бюджету і результатами щорічного незалежного оцінювання знань випускників. 

"Українська Національна асамблея" вважає, що держава повинна сприяти розвиткові талановитої молоді, а Всеукраїнське об'єднання "Громада" своєю фундаментальною цінністю назвало "вільних, освічених, працелюбних, здорових і щасливих" людей.

 


Джерело : BBC

 

 

Відео

English version