Верховною Радою України шостого скликання впродовж 2011-го сесійного року (сесійний рік включає восьму та дев’яту сесії Верховної Ради України: з лютого 2011 року по січень 2012 року) було прийнято 337 законів (аналіз не включає законів про ратифікацію та внесення змін до Державного бюджету). Показники 2011 сесійного року значно перевищують кількість прийнятих законів у 2010 та 2009 році, а результати законотворчої діяльності 2008 року взагалі перевершують більше ніж у 3 рази.
Найбільше прийнятих за 2011 рік законів стосувалися галузевої, економічної та правової політики; найменше – політики культури і освіти та інформаційної політики. В цілому, за сферами регулювання прийняті протягом закони можна поділити на такі основні групи:
Народні депутати традиційно для українського законодавчого процесу лідирували як суб’єкти законодавчої ініціативипротягом 2011 року: вони ініціювали 163 ухвалених в цілому законопроекти. Найбільш активно право законодавчої ініціативи реалізовували представники фракції Партії регіонів. Самостійно вони виступили ініціаторами 68-и законопроектів, 25 з яких стосуються економічної політики, 18 законопроектів регулюють питання галузевої політики, 16 законів спрямовані на вдосконалення правової політики, по 2 закони стосуються соціальної політики, а також політики у сферах державного будівництва, національної безпеки та оборони і культури та освіти, 1 закон регулює питання у сфері інформаційної політики. Також було прийнято 13 законів, самостійно ініційованих представниками фракції «БЮТ-«Батьківщина» (7 законів у сфері правової політки, 4 закони у сфері соціальної політики, і по одному закону стосуються галузевої та економічної політики). 11 законів були самостійно ініційовані депутатами від фракції «Наша Україна – Народна самооборона», з яких 4 стосуються галузевої політики, 3 закони регулюють питання у сфері правової політики, 2 закони спрямовані на вдосконалення економічної політики, і по одному закону стосуються політики у сферах державного будівництва та культури і освіти. Менше реалізували своє право законодавчої ініціативи представники фракцій КПУ (2 галузевих закони і 1 закон у сфері культури і освіти), Народної Партії (1 галузевий закон) та депутатської групи «Реформи заради майбутнього» (1 правовий закон). Значна кількість прийнятих депутатських законопроектів була ініційована міжфракційними групами найрізноманітніших комбінацій. З 55-ти таких законопроектів 18 стосуються галузевої політики, 13 – правової, 9 – економічної, 5 – державного будівництва, 4 – соціальної політики, 3 – інформаційної політики, 2 – політики у сфері національної безпеки та оборони, і 1 – політики культури і освіти. Крім того, Верховною Радою було ухвалено 7 правових і по 2 економічних та галузевих закони, ініційованих позафракційними депутатами.
Також Верховна Рада підтримала 152 законопроекти, ініційовані Кабінетом Міністрів України. При цьому було прийнято 6 проектів, поданих ще попереднім урядом під керівництвом Юлії Тимошенко:
Був проголосований і проект, ініційований другим урядом Віктора Януковича («Про внесення змін до Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення"», проект закону зареєстровано 23 листопада 2007 року).
Серед ініційованих урядом Азарова і підтриманих Верховною Радою України законів 49 стосуються галузевої політики, 43 – економічної політики, 29 – правової політики, 10 – соціальної політики, 6 – політики у сфері національної безпеки та оборони, 4 – політики культури та освіти, 3 закони – політики у сфері державного будівництва, а також 1 закон – інформаційної політики.
Крім того, було підтримано 19 ініціатив Президента України, з яких 8 регулюють політику національної безпеки та оборони, 5 - правову політику, 4 – політику державного будівництва, і по одному – економічну та соціальну сфери.
Також в 2011 сесійному році парламент підтримав 3 закони, ініційовані Національним Банком України:
За весь 2011-й сесійний рік лише один закон здобув підтримку всіх парламентських фракцій і депутатських груп - резонансний закон «Про вибори народних депутатів України». Не дивлячись на тенденцію до підвищення загальної кількості законодавчих актів, які ухвалює український парламент, число "консенсусних" законів за останні роки дуже скоротилося.
Протягом 2011-го року представники фракції «Наша Україна - Народна самооборона» виступили «проти» 333 прийнятих в цілому законопроектів. Представники фракції «БЮТ-Батьківщина» виявили свою незгоду з 325 законами. При цьому під час попередньої, 8-ї сесії в багатьох випадках від 10% до 50% від складу фракції «БЮТ-«Батьківщина» підтримували той чи інший законопроект разом з коаліцією, а іноді не вистачало кількох голосів для того, щоб віднести фракцію до таких, що підтримали законопроект (більшість від складу фракції). Однак вже під час 9-ї таких випадків майже не спостерігається. Також 55 законів не були підтримані фракцією КПУ. При цьому, більшість відповідних законопроектів були ініційовані або діючим урядом або представниками фракції Партії регіонів, що створює КПУ певний імідж відносно незалежної коаліційної фракції, яка дотримується власної політичної лінії. Депутатська група «Реформи заради майбутнього» виявила свою незгоду з 10 законопроектами, а фракція Народної Партії не підтримала тільки 1 закон - «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері охорони здоров'я (щодо посилення контролю за обігом лікарських засобів, харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок)» (ініційований міжфракційною групою депутатів).
Окрім зазначеного голосування за Закон «Про вибори народних депутатів України» фракція «БЮТ-«Батьківщина» підтримала закони:
Ініційований представниками фракції «БЮТ-Батьківщина»:
Ініційовані діючим урядом:
Ініційовані міжфракційними групами :
Закони, підтримані фракцією «Наша Україна - Народна самооборона» (окрім Закону «Про вибори народних депутатів України»):
Найпродуктивнішими місяцями 2011 року виявилися грудень (69 законів), квітень (40 законів) та травень (42 закони), протягом яких було ухвалено майже 45% всіх законопроектів, прийнятих за 2011 рік. Найменш продуктивними виявилися жовтень та січень – по 15 законів.
Протягом 2011 року 6 законів було ухвалено двічі, й в кінцевому результаті вони були прийняті з урахуванням пропозицій Президента України (в рамках даного аналізу ці закони рахуються лише один раз – вже з урахуванням пропозицій Президента):
Крім того, з 337-и ухвалених в цілому законопроектів 5 було відхилено за пропозицією Президента України:
Протягом 2011 року також відбулися зміни у фракційному складі парламенту. Так, позафракційні депутати утворили фракцію «Реформи заради майбутнього», до якої увійшло 20 депутатів. Змінився і склад парламентських фракцій. Станом на 13 січня, до складу парламентської фракції Партії регіонів входить 192 депутати, «БЮТ – Батьківщина» – 102, Блоку «Наша Україна - Народна самооборона» - 65, Комуністичної партії – 25, Народна Партія – 20; депутатської групи «Реформи заради майбутнього» - 21, кількість позафракційних депутатів – 25.
Закони, прийняті Верховною Радою України VI скликання протягом 2011 сесійного року (8-9 сесії) [таблиця].
Джерело: Лабораторія законодавчих ініціатив