Протягом 2011-го сесійного року Верховна Рада України прийняла 337 законів

Верховною Радою України шостого скликання впродовж 2011-го сесійного року (сесійний рік включає восьму та дев’яту сесії Верховної Ради України: з лютого 2011 року по січень 2012 року) було прийнято 337 законів (аналіз не включає законів про ратифікацію та внесення змін до Державного бюджету). Показники 2011 сесійного року значно перевищують кількість прийнятих законів у 2010 та 2009 році, а результати законотворчої діяльності 2008 року взагалі перевершують більше ніж у 3 рази.


Найбільше прийнятих за 2011 рік законів стосувалися галузевої, економічної та правової політики; найменше – політики культури і освіти та інформаційної політики. В цілому, за сферами регулювання прийняті протягом закони можна поділити на такі основні групи:

 • Галузева політика (98 законів);
 • Економічна політика (85 законів);
 • Правова політика (84 законів);
 • Соціальна політика (22 законів);
 • Національна безпека і оборона (19 законів);
 • Державне будівництво (15 законів);
 • Політика культури і освіти (9 законів);
 • Інформаційна політика (5 законів).


Народні депутати традиційно для українського законодавчого процесу лідирували як суб’єкти законодавчої ініціативипротягом 2011 року: вони ініціювали 163 ухвалених в цілому законопроекти. Найбільш активно право законодавчої ініціативи реалізовували представники фракції Партії регіонів. Самостійно вони виступили ініціаторами 68-и законопроектів, 25 з яких стосуються економічної політики, 18 законопроектів регулюють питання галузевої політики, 16 законів спрямовані на вдосконалення правової політики,  по 2 закони стосуються соціальної політики, а також політики у сферах державного будівництва, національної безпеки та оборони і культури та освіти, 1 закон регулює питання у сфері інформаційної політики. Також було прийнято 13 законів, самостійно ініційованих представниками фракції «БЮТ-«Батьківщина» (7 законів у сфері правової політки, 4 закони у сфері соціальної політики, і по одному закону стосуються галузевої та економічної політики). 11 законів були самостійно ініційовані депутатами від фракції «Наша Україна – Народна самооборона», з яких 4 стосуються галузевої політики, 3 закони регулюють питання у сфері правової політики, 2 закони спрямовані на вдосконалення економічної політики, і по одному закону стосуються політики у сферах державного будівництва та культури і освіти. Менше реалізували своє право законодавчої ініціативи представники фракцій КПУ (2 галузевих закони і 1 закон у сфері культури і освіти), Народної Партії (1 галузевий закон) та депутатської групи «Реформи заради майбутнього» (1 правовий закон). Значна кількість прийнятих депутатських законопроектів була ініційована міжфракційними групами найрізноманітніших комбінацій. З 55-ти таких законопроектів 18 стосуються галузевої політики, 13 – правової, 9 – економічної, 5 – державного будівництва, 4 – соціальної політики, 3 – інформаційної політики, 2 – політики у сфері національної безпеки та оборони, і 1 – політики культури і освіти. Крім того, Верховною Радою було ухвалено 7 правових і по 2 економічних та галузевих закони, ініційованих позафракційними депутатами.

 

Також Верховна Рада підтримала 152 законопроекти, ініційовані Кабінетом Міністрів України. При цьому було прийнято 6 проектів, поданих ще попереднім урядом під керівництвом Юлії Тимошенко:

 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення попереднього документального контролю у пунктах пропуску через митний кордон»;
 • «Про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику" (щодо вдосконалення законодавства з питань електроенергетики в частині встановлення та розмежування відповідальності суб'єктів)»;
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спільної діяльності»;
 • «Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"»;
 • «Про безоплатну правову допомогу»;
 • «Про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" щодо оптимізації структури та напрямів державного фінансування наукової сфери)».

Був проголосований і проект, ініційований другим урядом Віктора Януковича («Про внесення змін до Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення"», проект закону зареєстровано 23 листопада 2007 року).

Серед ініційованих урядом Азарова і підтриманих Верховною Радою України законів 49 стосуються галузевої політики, 43 – економічної політики, 29 – правової політики, 10 – соціальної політики, 6 – політики у сфері національної безпеки та оборони, 4 – політики культури та освіти,  3 закони – політики у сфері державного будівництва, а також 1 закон – інформаційної політики.

 

Крім того, було підтримано 19 ініціатив Президента України, з яких 8 регулюють політику національної безпеки та оборони, 5 - правову  політику, 4 – політику державного будівництва, і по одному – економічну та соціальну сфери.

Також в 2011 сесійному році парламент підтримав 3 закони, ініційовані Національним Банком України:

 • «Про внесення змін до статті 75 Закону України "Про банки і банківську діяльність" (щодо строку повноважень тимчасової адміністрації)»;
 • «Про внесення змін до деяких законів України (щодо нагляду на консолідованій основі)», ініційовані Національним банком України.
 • «Про внесення змін до статті 7 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (щодо розширення сфери використання валюти України)».

За весь 2011-й сесійний рік  лише один закон здобув підтримку всіх парламентських фракцій і депутатських груп - резонансний закон «Про вибори народних депутатів України». Не дивлячись на тенденцію до підвищення загальної кількості законодавчих актів, які ухвалює український парламент, число "консенсусних" законів за останні роки дуже скоротилося.


Протягом 2011-го року представники фракції «Наша Україна - Народна самооборона» виступили «проти» 333 прийнятих в цілому законопроектів. Представники фракції «БЮТ-Батьківщина» виявили свою незгоду з 325 законами. При цьому під час попередньої, 8-ї сесії в багатьох випадках від 10% до 50%  від складу фракції «БЮТ-«Батьківщина» підтримували той чи інший законопроект разом з коаліцією, а іноді не вистачало кількох голосів для того, щоб віднести фракцію до таких, що підтримали законопроект (більшість від складу фракції). Однак вже під час 9-ї таких випадків майже не спостерігається. Також 55 законів не були підтримані фракцією КПУ. При цьому, більшість відповідних законопроектів були ініційовані або діючим урядом або представниками фракції Партії регіонів, що створює КПУ певний імідж відносно незалежної коаліційної фракції, яка дотримується власної політичної лінії. Депутатська група «Реформи заради майбутнього» виявила свою незгоду з 10 законопроектами, а фракція Народної Партії не підтримала тільки 1 закон - «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері охорони здоров'я (щодо посилення контролю за обігом лікарських засобів, харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок)» (ініційований міжфракційною групою депутатів).


Окрім зазначеного голосування за Закон «Про вибори народних депутатів України» фракція «БЮТ-«Батьківщина» підтримала закони:

Ініційований представниками фракції «БЮТ-Батьківщина»:

 • «Про внесення зміни до Закону України "Про захист рослин"»;


Ініційовані діючим урядом:

 • «Про внесення зміни до статті 155 Кримінально-процесуального кодексу України (щодо обґрунтованості застосування взяття під варту)»,
 • «Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про порядок направлення підрозділів Збройних Сил України до інших держав" (щодо комплектування складу підрозділів)»,
 • «Про внесення змін до Закону України "Про поштовий зв'язок" (щодо вкладень, заборонених до пересилання у поштових відправленнях)»,
 • «Про внесення зміни до статті 81 Цивільного процесуального кодексу України (щодо визначення порядку сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ про визнання та виконання рішень іноземних судів в Україні)».


Ініційовані міжфракційними групами :

 • «Про внесення змін до статті 217 Кримінально-процесуального кодексу України (щодо обов'язків слідчого)»,
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплат страхового відшкодування»,
 • «Про внесення доповнення до статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо скасування відповідальності за провадження господарської діяльності із застосуванням принципу мовчазної згоди» ,
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо врегулювання трудових і службових правовідносин та усунення правових прогалин в законодавстві з питань державної таємниці)», (ініційовані міжфракційними групами).
 • «Про внесення змін до статті 17-1 Закону України "Про електроенергетику" щодо вдосконалення тарифоутворення на електроенергію, яка виробляється з біогазу»,
 • «Про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (організація сурдоперекладу в державних телеорганізаціях)».


Закони, підтримані фракцією «Наша Україна - Народна самооборона» (окрім Закону «Про вибори народних депутатів України»):

 • «Про внесення змін до Конституції України щодо проведення чергових виборів народних депутатів України, Президента України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (ініційований міжфракційною групою депутатів),
 • «Про схвалення рішення Президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2011 році для участі у багатонаціональних військових навчаннях» (ініційований Президентом України Януковичем В.Ф.)
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів)»  (ініційований широкою коаліцією депутатів).


Найпродуктивнішими місяцями 2011 року виявилися грудень (69 законів), квітень (40 законів) та травень (42 закони), протягом яких було ухвалено майже 45% всіх законопроектів, прийнятих за 2011 рік. Найменш продуктивними виявилися жовтень та січень – по 15 законів. 

Протягом 2011 року 6 законів було ухвалено двічі, й в кінцевому результаті вони були прийняті з урахуванням пропозицій Президента України (в рамках даного аналізу ці закони рахуються лише один раз – вже з урахуванням пропозицій Президента):

 • «Про внесення змін до Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" щодо фінансового моніторингу діяльності професійних учасників фондового ринку»;
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування»;
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо упорядкування функцій органів державного нагляду в електроенергетиці);
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання правових відносин між кредиторами та споживачами фінансових послуг»;
 • «Про охоронну діяльність»;
 • «Про внесення змін до статті 6 Житлового кодексу Української РСР щодо визначення житлової та загальної площ об'єкту житлової нерухомості»;


Крім того, з 337-и ухвалених в цілому законопроектів 5 було відхилено за пропозицією Президента України:

 • «Про внесення змін до Закону України "Про акціонерні товариства" та інших законодавчих актів України (щодо відновлення на законодавчому рівні назви відкрите акціонерне товариство)» (ухвалений в цілому 8.04.2011)
 • «Про органічне виробництво» (ухвалений в цілому 21.04.2011)
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо уточнення положень стосовно надання усиновлювачам відпустки для адаптації усиновленої дитини)» (ухвалений в цілому 19.05.2011)
 • «Про внесення змін до статті 48 Гірничого Закону України (щодо соціальних гарантій працівникам гірничих підприємств)» (ухвалений в цілому 16.06.2011)
 • «Про внесення змін до Закону України "Про здійснення державних закупівель" (щодо нафти та нафтопродуктів)» (ухвалений в цілому 8.07.2011)


Протягом 2011 року також відбулися зміни у фракційному складі парламенту. Так, позафракційні депутати утворили фракцію «Реформи заради майбутнього», до якої увійшло 20 депутатів. Змінився і склад парламентських фракцій. Станом на 13 січня, до складу парламентської фракції Партії регіонів входить 192 депутати, «БЮТ – Батьківщина» – 102, Блоку «Наша Україна - Народна самооборона» - 65, Комуністичної партії – 25, Народна Партія – 20; депутатської групи «Реформи заради майбутнього» - 21, кількість позафракційних депутатів – 25.

Закони, прийняті Верховною Радою України VI скликання протягом 2011 сесійного року (8-9 сесії) [таблиця].

 

Джерело: Лабораторія законодавчих ініціатив

 

Відео

English version