Підготовлено остаточний варіант законопроекту "Про вищу освіту"

 

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України підготувало остаточну редакцію закону "Про вищу освіту", відзначають журналісти газети "КоммерсантЪ Украина". Законопроект, зокрема, вводить поняття "плагіат", за який студентів можуть відрахувати з ВНЗ, зрівнює стипендію із прожитковим мінімумом і дозволяє ВНЗ щорічно підвищувати вартість навчання. У студентських профспілках, як і раніше, вважають, що документ залишає можливості для корупції.
Минулого тижня Кабінет міністрів направив до Верховної Ради остаточну редакцію закону "Про вищу освіту" (копія є в розпорядженні "Ъ"). Узгоджений, як стверджують в уряді, із представниками профспілкових і академічних кіл документ нараховує 85 сторінок. Як припустив у розмові з журналістом газети "КоммерсантЪ Украина" перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань освіти й науки Максим Луцький (Партія регіонів), документ може бути схвалений парламентом ще до кінця листопада. 

Як відомо, перший варіант законопроекту "Про вищу освіту", розроблений при особистій участі міністра освіти і науки Дмитра Табачника, був оприлюднений МОН у листопаді 2010 року. Зокрема, документ надавав ВНЗ право щорічно робити перерахунок плати за контрактне навчання з урахуванням інфляції; узаконював проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) і нові правила прийому до ВНЗ: на підставі результатів ЗНО, середнього бала атестата та творчого конкурсу. ВНЗ в законопроекті пропонувалося класифікувати по кількості студентів: університет - не менш 10 тис., академія - 3 тис., коледж - 1 тис. осіб. 

Запропоновані норми викликали масові акції протесту студентів і критику академічного співтовариства. Після цього за розпорядженням президента Віктора Януковича законопроект був відправлений на доробку. Фахівці Міносвіти вилучили з нього положення про класифікацію ВНЗ за числом студентів, але яких-небудь істотних змін так і не внесли. 

Після громадського обговорення й піврічної доробки законопроект знову зазнав ряд змін. Так, у ньому з'явилося поняття "плагіат" - "відтворення в письмовому вигляді чужого тексту, опублікованого на паперовому або електронному носії, під своїм ім'ям без посилання на автора". Встановлення фактів плагіату, відповідно до документа, може стати приводом для відрахування студента з ВНЗ, таким же, як заборгованість за навчання або неуспішність. При цьому механізму контролю автентичності студентських робіт законопроект не містить. 

Президент Національного університету "Києво-Могилянська академія" (НаУКМА) Сергій Квіт, що брав участь у доробці законопроекту, залишився незадоволений остаточною редакцією, назвавши її "авторитарною". "Судячи з документа, держава має намір продовжувати втручатися в академічну діяльність університетів: приймати захист дисертацій, присуджувати вчені звання й ступені, визначати переліки спеціальностей для ВНЗ. В усьому світі цим уже давно займаються самі університети, і тільки нас продовжують повертати на пострадянський освітній простір",- відзначив пан Квіт. 

У той же час розширення автономії ВНЗ, у тому числі у фінансовій сфері, за словами Максима Луцького, є одним з головних трендів законопроекту. У документі йдеться, що розмір мінімальної стипендії не може бути менше середнього прожиткового мінімуму (зараз - 934 грн). Якщо ця пропозиція буде підтримана депутатами, стипендія зросте практично удвічі - зараз у ВНЗ ІІІ-ІV рівня акредитації студенти одержують від 530 грн на місяць. 

Законопроект розширює фінансову автономію ВНЗ, зокрема, дозволяючи їм надавати студентам платні послуги, перелік яких буде встановлюватися урядом, і самостійно витрачати отримані кошти. Розмір плати за навчання ВНЗ пропонується фіксувати в контракті зі студентом, при цьому в ч.7 ст.67 обмовляється, що сума може мінятися з врахуванням "визначеного у встановленому порядку офіційного індексу інфляції за попередній календарний рік". "Погоджуючись на контрактне навчання, студент купує платну послугу, ціна якої може варіюватися залежно від економічної ситуації в країні. Ніхто не заважає студентові заплатити відразу за весь строк навчання по одній ціні, не чекаючи зміни собівартості",- вважає пан Луцький. 

У студентській профспілці "Пряма дія" вважають, що законопроект не враховує думки студентів і дає можливості для корупції. "Плата за навчання може мінятися по розсуду ВНЗ, що може використовуватися як інструмент фінансового тиску на студентів. Це комерціалізація освіти",- заявив активіст профспілки Андрій Мовчан. Він побоюється, що вступ до ВНЗ на підставі атестата про середню освіту "поверне корупцію в школи". "Батькам знову буде потрібно давати хабара вчителям, щоб їхні діти одержали гарний атестат",- упевнений активіст.


 

 

Відео

English version